Úvod Z DOMOVA Podnikatelia, nezabudnite na daň z motorových vozidiel

Podnikatelia, nezabudnite na daň z motorových vozidiel

Foto: archív

Podnikatelia a firmy majú už len pár dní, aby podali daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a daň zároveň aj zaplatili. Konečný termín je 31. január 2020. „Povinnosť sa vzťahuje na všetky autá, ktoré podnikateľ využíval na podnikanie v uplynulom zdaňovacom období.

Podať daňové priznanie a platiť daň na Slovensku musia podnikatelia aj za tie automobily, ktoré používajú na podnikanie v zahraničí a držiteľom ktorých je slovenský podnikateľ či firma,“ uviedla vedúca účtovného oddelenia Business Lease Slovakia Ladislava Pozdechová.

Ako dodala, pozor by si mali dávať aj podnikatelia a spoločnosti, ktorí síce vozidlá nemajú, ale ich zamestnanci na služobné cesty využívali vlastné autá. „Zamestnávateľ musí aj tieto automobily zahrnúť do daňového priznania a zaplatiť daň v prepočte na počet dní, kedy sa využívali na podnikanie,“ objasnila Pozdechová.

Držiteľ vozidla sa však nie vždy zhoduje s jeho majiteľom. „Daň platí ten, kto je ako držiteľ zapísaný v osvedčení o evidencii vozidla,“ upozornila. Pri operatívnom lízingu tak podnikatelia či firmy daň neplatia, pretože držiteľom auta je lízingová spoločnosť a daň teda platí ona.

Naopak pri finančnom lízingu je držiteľom automobilu podnikateľ alebo spoločnosť, aj keď ešte nie je majiteľom, takže daňové priznanie a daň z motorových vozidiel musí v stanovenom termíne zaplatiť.