Úvod Z DOMOVA Podozrenie na nežiaduce účinky vakcín nahlásilo na Slovensku 8931 ľudí

Podozrenie na nežiaduce účinky vakcín nahlásilo na Slovensku 8931 ľudí

Foto: archív

Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) doteraz v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu nahlásili 8931 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1102 z nich ako závažné. Ústav o tom informoval na svojej webovej stránke.

Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 610 závažných hlásení, z toho tri úmrtia. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu.

Ďalšími príznakmi boli prekolapsový stav, kolaps, zlyhanie očkovania, ale hlásili napríklad aj náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu, artritídu, perikarditídu, hypertenznú krízu či poruchu sluchu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, polyneuropatiu či hyperpyrexiu.

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 122 závažných účinkov, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, strata vedomia, pľúcna embólia a napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

Pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca hlásili 321 závažných účinkov, z toho tri úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, pľúcnu embóliu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu či napríklad hypertenznú krízu.

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 39 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu. Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali tri závažné hlásenia. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi a flebotrombózu.

Ďalších sedem závažných účinkov bolo pri vakcínach s neuvedeným názvom, ústav si dodatočne vyžiadal informácie. ŠÚKL zaznamenal aj ďalších šesť závažných reakcií po vakcíne. Na Slovensku bolo prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaných 2.532.607 osôb, druhou dávkou 2.320.910 osôb a treťou dávkou 162.879 osôb.