Úvod Politika Podporia Smer-SD a SNS prezidentskú kandidatúru Michala Sýkoru?

Podporia Smer-SD a SNS prezidentskú kandidatúru Michala Sýkoru?

Foto: archív

Podľa informácií z prostredia vládnych strán by mohli Smer – sociálna demokracia a Slovenská národná strana v blížiacich sa voľbách prezidenta Slovenskej republiky podporiť dlhoročného starostu podtatranskej obce Štrba a predsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michala Sýkoru (65). Ten podľa vlastného vyjadrenia pre denník Pravda prezidentskú kandidatúru zvažuje, kandidoval by však nie ako stranícky, ale občiansky kandidát.

Po tom, čo najhorúcejší favorit Smeru-SD na post hlavy štátu a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák niekoľkokrát odmietol svoju účasť v predvolebnom zápolení o Prezidentský palác, by bola podpora Michala Sýkoru, ktorý sa netají svojim ľavicovým cítením, zo strany tohto politického subjektu logická. SNS údajne tiež nemá voči osobe Sýkoru výhrady a zvažuje jeho podporu ako kandidáta na funkciu prezidenta SR.

Uchádzať sa o funkciu prvého muža krajiny Sýkoru vyzývajú jeho kolegovia zo ZMOS-u, on sám zatiaľ nie je definitívne rozhodnutý. V posledných komunálnych voľbách ho ako nezávislého kandidáta zvolili za starostu Štrby už desiaty raz po sebe. Na čele obce stojí nepretržite 37 rokov, od roku 1981 do roku 1990 ako predseda miestneho národného výboru. Jeho najväčším úspechom v úrade starostu bol návrat tatranskej osady Štrbské Pleso pod správu Štrby, o čo dlhé roky bojoval.

V roku 1990 bol Michal Sýkora zvolený za poslanca Federálneho zhromaždenia ČSFR za Stranu demokratickej ľavice. Od roku 1991 pôsobí vo vedení ZMOS-u, kde je najdlhšie úradujúcim predsedom v histórii tejto organizácie. V roku 2001 mu prezident republiky udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž.

Michal Sýkora v roku 2003 pred obecným úradom v Štrbe. (Foto: Pavel Kapusta)