Úvod Z DOMOVA Podvod s diplomovkou som spáchal nevedome. Ak ma odvolajú, odídem z politiky,...

Podvod s diplomovkou som spáchal nevedome. Ak ma odvolajú, odídem z politiky, tvrdí Matovič

Foto: archív

Predseda vlády Igor Matovič deklaroval, že ak ho poslanci Národnej rady SR na mimoriadnej schôdzi vo štvrtok odvolajú, odíde z funkcie predsedu hnutia a z politiky. OĽaNO však vo vládnej koalícii zostane s novým lídrom a premiérom. Uviedol to na mediálnej konferencii s tým, že koaliční poslanci majú voľné ruky pri hlasovaní o dôvere premiérovi.

Predseda vlády vyhlásil, že prípadný podvod pri svojej diplomovej práci spáchal nevedome, pretože si bol istý, že v nej správne citoval zdroje. Dodal, že v prípade, ak mu poslanci vyslovia nedôveru, hnutie OĽaNO zostane v koalícii.

O jeho diplomovej práci písali médiá už v roku 2012 a odvtedy sa nič nezmenilo. „Bol som si istý, že je riadne odcitovaná,” povedal s tým, že svoju prácu nevidel od roku 1998. Istota, že jeho práca je v poriadku, Matovičovi podľa jeho slov umožnila kritizovať pre plagiátorskú kauzu bývalého predsedu parlamentu Andreja Danka.

V čase, keď svoju prácu písal, existovalo podľa Matoviča minimum zdrojov na danú tému. To, že v práci sa pri tretine textu odvoláva citáciami na dvoch autorov podľa Matoviča konštatuje článok z roku 2012.

„Tak som ju odovzdal a išiel si ju obhájiť,” povedal. Zároveň uviedol, že za svoju skutočnú diplomovú prácu považuje svoju firmu, keďže ako študent zamestnával 2000 ľudí. A za svoj doktorát samit v Bruseli. Pokiaľ ide o získaný titul, Matovič ho podľa vlastných slov nepoužíva.

„Nikdy som sa nesnažil zatajiť, že som vychádzal zo spomínanej štúdie, a som si istý, že som ju aj priamo v diplomovej práci citoval,“ povedal Matovič v súvislosti s informáciami, že do svojej práce skopíroval texty z dvoch iných publikácií.

Bol si istý, že jeho práca je v poriadku, a nepredpokladal, že texty nie sú správne citované. Za svoju prácu podľa vlastných slov berie plnú zodpovednosť. Podotkol, že štátnice zvládol dobre a nikdy sa titulom nechválil, pretože nie je hrdý na svoj prístup ku škole v posledných rokoch štúdia.

Dodal, že ak by chcel niečo skrývať, prácu by odniesol z knižnice univerzity. Na otázku, či svoju prácu zverejní a dovolí, aby prešla antiplagiátorským systémom, priamo neodpovedal.

Zopakoval, že svoju prácu dvadsať rokov nevidel a ani ju nechce vidieť. Kritizoval novinárov, že nehľadajú pravdu a nepočúvajú s porozumením, pretože sa dokola pýtajú na to isté. Redaktori reagovali tým, že tak robia preto, lebo doteraz jasne neodpovedal na ich otázky.

Matovič poznamenal, že už pred ôsmimi rokmi vyšiel článok o jeho  práci, v ktorom sa hovorilo, že sa odvolával na autorov, o ktorých v súčasnosti médiá tvrdia, že ich necitoval. Aktuálne informácie o jeho práci Denník N podľa Matoviča zverejnil účelovo a zákerne, pretože vyšli v deň, keď cestoval na samit v Bruseli.

Matoviča plánuje vo štvrtok 23. júla odvolať opozícia. Primárnym motívom odvolávania je kauza jeho diplomovej práce. Podľa Denníka N v nej odpísal dve knihy slovenských ekonómov a necitoval ich. Odvolanie premiéra tak prichádza po 123 dňoch fungovania vlády.

Denník N vo štvrtok 16. júla informoval o tom, že predseda vlády Igor Matovič vo svojej diplomovej práci odpísal dve knihy a v roku 1998 ju odovzdal ako svoje dielo. Premiér si myslí, že by pre medializované informácie o jeho diplomovke mal prísť o titul. „Úprimne, netuším, či som pred 22 rokmi vo svojej diplomovke niečo necitoval a koľko toho bolo.

Ak to tak je, ukradol som niečo, čo mi nepatrilo, som de facto v tejto veci zlodej, čo je smutné a určite nie na chválu,“ uviedol Matovič na sociálnej sieti a dodal, že titulom sa nikdy nechválil.

Doplnil, že zo svojej funkcie odstúpi „hneď, ako splní všetko, čo ľuďom pred voľbami sľúbil“. Na záver sa ospravedlnil všetkým poctivým študentom, ktorí dokázali vyštudovať bez jediného odpisovania, našepkávania a iných „fintičiek“.