Úvod Z DOMOVA Podvodník nevyplatil živnostníkom za odvedenú prácu 70.000 eur. Kúpil si za ne...

Podvodník nevyplatil živnostníkom za odvedenú prácu 70.000 eur. Kúpil si za ne audi

Foto: archív

Podvodník z Dubnice nad Váhom dlhodobo klame živnostníkov, hľadajúcich si prácu v zahraničí. Po odrobení dohodnutej práce im nevyplatí peniaze, v dôsledku čoho niektorí z nich skončili v dlhoch. Špekulant ich doteraz dokopy pripravil o takmer 70.000 eur. Polícia prípad eviduje a bude ho vyšetrovať. Informovala o tom televízia TA3.

Živnostník Martin Adamča z Piešťan sa chcel zamestnať v zahraničí. Oslovil sprostredkovateľskú spoločnosť Starsgroup z Púchova, ktorá mu ponúkla prácu v Nemecku. Spolu s ďalšími spolupracovníkmi tam odpracovali dva mesiace. Namiesto vyplatenia mzdy však prišli výhovorky.

„Mal som dostať 2925 eur, ale nedostal som nič. Sprostredkovateľ mi tvrdil, že mu nevyplatili faktúry, že má stornované faktúry, a teraz sa mi smeje do telefónu, že nič nedostanem,” povedal pre TA3 poškodený živnostník.

Podobné skúsenosti so spoločnosťou Starsgroup majú živnostníci po celom Slovensku, mnohí z nich sa dostali do finančných probémov. Podľa spomenutého živnostníka konateľ spoločnosti nič nevypláca, hoci peniaze dostal. Údajne si za ne kúpil nové audi.

Televízia kontaktovala sprostredkovateľskú spoločnosť, od asistenta majiteľa však odpoveď nedostala. Firma neodpovedala ani na e-mail. Konateľa spoločnosti napokon televízny štáb vypátral, nachádzal sa v miestnom pohostinstve, akékoľvek informácie o prípade však odmietal poskytnúť.

Podľa ekonomickej expertky Márie Dóczyovej ide o vopred dobre premyslený podvod, pri ktorom jeho aktér využíva slabiny eseročiek. Získať nevyplatené peniaze podľa nej nebude jednoduché, v tomto prípade však dokáže najrýchlejšie konať exekútor. Poškodeným zároveň odporúča, aby sa nevzdávali a určite dali podnet aj na súd.

Živnostníci sa obrátili už aj na inšpektorát práce a tiež na políciu, ktorá prijala tresné oznámenia a v zákonnej lehote rozhodne. Konateľ Starsgroupu sa má takýmto spôsobom obohacovať už niekoľko rokov, zatiaľ beztrestne. Podľa informácií od živnostníkov svoje služby naďalej inzeruje.

Živnostník Martin Adamča v reportáži TA3. (Reprofoto: archív)