Úvod Politika Poliaci sa búria proti skladom americkej armády

Poliaci sa búria proti skladom americkej armády

Foto: archív

Obyvatelia poľskej obce Powidz neďaleko Poznane vo Veľkopoľskom vojvodstve, kde sa začína rozsiahla výstavba skladov pre americkú armádu, sú pobúrení. Sťažujú sa, že Američania, ktorých je tam asi tisíc a tvoria rozhodujúcu časť stavebných skupín, sa správajú „ako saranče“.

„V chránenom území európskeho významu Natura 2000 zatiaľ vyrúbali 38 hektárov lesa a na ďalších sto hektárov sa ešte chystajú. Stromy, na ktorých hniezdilo vzácne vtáctvo vrátane bociana čierneho, padajú jeden za druhým. Turisticky obľúbená rekreačná oblasť v okolí Powidzkého jazera sa mení na trosku,“ uverejnil portál Natemat.pl.

„Americkí vojaci ničia ťažkou technikou úzke lokálne cesty, elektrické stĺpy, kanalizáciu aj majetok miestnych obyvateľov. Okrem toho za stovky vozidiel neplatia cestnú daň. Poľská armáda, ktorá tam predtým sídlila, to pritom robila a citeľne tým prispievala do miestneho rozpočtu,“ dodáva portál.

„Neuplynie týždeň bez škandálov, dopravných nehôd a sťažností miestnych obyvateľov na Američanov u starostu Powidze. Americký vojenský konvoj nedávno nezvládol zákrutu a zbúral jednému z miestnych obyvateľov plot. Nikto sa mu ani len neospravedlnil,“ tvrdí člen miestnej samosprávy.

Poľsko očakávalo, že si vybudovaním strategického skladu pre americké obrnené transportéry finančne prilepší, zatiaľ to však tak nevyzerá. Starosta obce Powidz už požiadal štát o 14 miliónov zlotých rekompenzácie aj o príspevok na rýchle rozšírenie kanalizačného systému, ktorý už teraz kapacitne nestačí.

Sklad by mal byť hotový o dva roky a pôsobiť v ňom bude dvetisíc amerických vojakov. Keďže v obci s nimi budú žiť aj ich rodiny, hrozí, že kanalizácia totálne skolabuje. Okrem toho sa už aj tak komplikované vzťahy medzi miestnymi obyvateľmi a Američanmi pravdepodobne ešte viac vyostria.