Úvod ZO ZAHRANIČIA Poliaci v prezidentských voľbách uprednostnili vlastenectvo a konzervativizmus pred eurohujerstvom a LGBTI

Poliaci v prezidentských voľbách uprednostnili vlastenectvo a konzervativizmus pred eurohujerstvom a LGBTI

Andrzej Duda po víťazných voľbách. (Foto: archív)

Varšavská kaviareň prehrala. Poľsko sa ubránilo pred liberalizmom a zachránilo aj Vyšehradskú štvorku. Aj takto komentujú výsledky poľských prezidenstkých volieb v Poľsku tamojší politickí komentátori.

Úradujúci poľský prezident Andrzej Duda sa stal cez víkend víťazom druhého kola prezidentských volieb so ziskom 51,03 percenta hlasov. Potvrdila to poľská Štátna volebná komisia.

Dudov súper, varšavský primátor Rafal Trzaskowski, získal podľa oficiálnych konečných výsledkov 48,97 percenta odovzdaných hlasov. Volebná účasť bola na úrovni 68,18 percenta, čo je druhé najvyššie číslo od pádu komunistického systému v Poľsku v roku 1989.

O hlasy voličov súperili úradujúci prezident Duda a proeurópsky orientovaný Rafal Trzaskowski. Dudovým víťazstvom si s ním spriaznená vládna konzervatívna strana Právo a spravodlivosť upevnila svoju dominantnú politickú pozíciu najmenej do roku 2023, keď sa budú v krajine konať najbližšie parlamentné voľby.

V druhom kole prezidentských volieb v Poľsku proti sebe stáli takpovediac dva nezmieriteľné svety. Na jednej strane konzervatívne a vlastenecky zmýšľajúci Andrzej Duda, na druhej liberálny opozičný primátor Varšavy Rafal Trzaskowski.

Trzaskowski je bezvýhradným podporovateľom Európskej únie a LGBTI agendy. Strana Občianska platforma, ktorá ho podporuje, sa „preslávila“ najmä tým, že počas ich vlády Poľsko zradilo partnerov vo V4 a hlasovalo za povinné kvóty na migrantov.

Andrzej Duda počas predvolebnej kampane zdôrazňoval najmä tradičné kresťanské a konzervatívne hodnoty. Je odporcom LGBTI agendy a vyhlásil, že do ústavy presadí zákaz adopcie detí homosexuálnymi pármi.

Duda obhajuje poľské národné záujmy a odmieta zasahovanie Bruselu do vnútorných záležitostí Poľska, naopak, Trzaskowski je otvorený „eurohujer“, ktorý by v prípade zvolenia pravdepodobne všemožne vychádzal v ústrety únii. Prezident má v Poľsku pomerne veľké právomoci – môže napríklad výrazne zasahovať do tvorby a schvaľovania legislatívy.

Napriek tomu, že Andrzej Duda vyhral, tesný výsledok v prezidentských voľbách ukázal, že v Poľsku zosilneli už aj liberálne tendencie, čo je v silne kresťanskej krajine prekvapujúce.

Mnohí poľskí komentátori sa zhodujú, že opozičná liberálna strana Občianska platforma si „vypestovala“ silného lídra, ktorý môže v budúcich parlamentných voľbách výrazne zmeniť pomery na poľskej politickej scéne.