Úvod Z DOMOVA Polícia obvinila Kajetána Kičuru z korupcie

Polícia obvinila Kajetána Kičuru z korupcie

Zadržanie Kajetána Kičuru v roku 2020. (Foto: archív)

Polícia obvinila bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetána Kičuru z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Obvinenie súvisí s akciou Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) s názvom Rezervy. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

Proti Kičurovi bolo vznesené obvinenie za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku a za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. „Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie a úkony smerujúce k náležitému objasneniu skutkového stavu v predmetnej veci nie je možné poskytnúť ďalšie informácie,“ uviedla na sociálnej sieti polícia.

NAKA v utorok ráno zasahovala na strednom Slovensku. V Žilinskom a Banskobystrickom kraji vykonávala zaisťovacie úkony v súvislosti s korupčnou trestnou činnosťou z prostredia SŠHR SR. V rámci akcie mala aj v Kičurovom dome realizovať domovú prehliadku.

NAKA ešte v marci začala „ex offo“ trestné konanie pre medializované informácie o pochybeniach SŠHR pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave. Predseda vlády SR Igor Matovič 22. marca po kontrole na SŠHR poznamenal, že Kičura nemá dôveru vlády.

Následne 24. marca vláda na návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka Kičuru z funkcie predsedu SŠHR odvolala. Dôvodom boli pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu. Kičura odmietol obvinenia súvisiace s uzavretím zmlúv SŠHR, ale aj podozrenia spojené s dvoma bytmi, ktoré kúpil jeho syn.