Úvod Z DOMOVA Polícia obviňuje dôchodcov: na internete vraj masovo šíria hoaxy a nenávisť

Polícia obviňuje dôchodcov: na internete vraj masovo šíria hoaxy a nenávisť

Foto: archív

Oficiálny profil Policajného zboru Slovenskej republiky na sociálnej sieti Facebook vznikol v roku 2017 a už od začiatku mu jeho admin, bývalý redaktor denníka Nového Času, vtlačil bulvárnu podobu, čo sa pravidelne stretáva s negatívnymi reakciami verejnosti. Admin neraz uverejnil príspevky, ktorých obsah mnohí ľudia považovali za prekvapivý a nenáležitý, nesúvisiaci s prácou a poslaním polície.

Jedným z nich je aktuálny status, v ktorom pri príležitosti Svetového dňa bezpečného internetu polícia tvrdí, že slovenskí dôchodcovia šíria konšpirácie a nenávisť. S rastúcou popularitou sociálnych sietí sa podľa admina profilu penzisti dostali do online sveta. “Na tom by nebolo nič zlé, ak by ho využívali efektívne,” dodal.

Vzápätí upozorňuje na to, že starší ľudia vraj v internetovom priestore masovo šíria hoaxy a vulgarizmy. Dokonca tvrdí, že seniori prežívajú za počítačom “neprimerane veľa času”, čo však nedokladuje nijakými relevantnými štatistickými údajmi či výsledkami prieskumu.

„Existujú konkrétne príklady, keď staré mamy používajú v hádkach pod svojimi statusmi tvrdé vulgarizmy, pričom vedľa nich majú profilovú fotografiu so svojimi vnúčatami,“ píše policajný admin.

Vzápätí upozorňuje na virálnosť, čiže masovú šíriteľnosť statusov dôchodcov. „Predstavte si, že ako majiteľ firmy si pracne a za peniaze budujete svoju stránku, kde propagujete svoj produkt. Musíte vynaložiť veľa úsilia,“ uvádza.

Oproti tomu autor dezinformácie potrebuje podľa neho pár minút na vytvorenie klamstva, ktoré sa začne šíriť a dostane sa tak k desiatkam tisícom ľudí. „Preto nie je raritou, ak status seniora má viac ako tisíc zdieľaní,“ píše v statuse.

V závere statusu sa policajný admin zamýšľa, ako dôchodcom “pomôcť”. Z jeho zamyslenia vyplýva, že ich príspevky na sociálnych sieťach sú dôsledkom “absencie medziľudských vzťahov, odlúčenia, pocitov samoty, chýbajúcich rozhovorov”. “Tak, ako sa nás snažili chrániť ako deti a vystríhali nás, mali by sme im to oplatiť rovnakou kartou, keď problémom 21. storočia začali čeliť oni sami,” vyzýva.

Reprodukcia: Facebook Polície SR

“Páni policajti, venujte sa svojej práci, chytajte zločincov, dílerov drog … a prestaňte urážať starších ľudí. Uvedomte si, že čo je dnes hoax, zajtra možno bude pravda. Že vám nie je hanba také klamstvá písať,” reagovala na status jedna z užívateliek sociálnej siete.

Ďalšia reagovala: “To je zvláštne, keby sme my seniori súhlasili so všetkým, čo nám podsúvajú televízie, bolo by všetko v poriadku, ale akonáhle máme svoj názor, tak je to hneď hoax. O vulgárnych príspevkoch nič neviem.”

Podľa ďalších reakcií nielen na profile Polície SR, ale aj na viacerých facebookových skupinách, kde bol status témou diskusií, uvedené komentáre polície sú nevhodné, tendenčné a paušalizujú dôchodcov ako skupinu obyvateľstva, ktorá šíri na internete údajné hoaxy a spoločensky škodlivé komentáre.

Komentujúci si myslia, že takto deklarované postoje polície sú v rozpore s chápaním demokracie, slobody slova a ústavným právom občanov SR vyjadrovať svoje názory “slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom”. Článok 26 Ústavy SR tiež občanom garantuje “slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu”.