Úvod Z DOMOVA Polícia v súvislosti s výbuchom v Prešove zadržala šesť osôb

Polícia v súvislosti s výbuchom v Prešove zadržala šesť osôb

Foto: archív

Výbuch v prešovskom paneláku súvisí podľa vyšetrovateľov s nesprávnou rekonštrukciou plynového vedenia. Polícia v tejto súvislosti zadržala šesť ľudí. Ide o konateľa firmy a robotníkov, ktorí tesne pred výbuchom uskutočňovali na Mukačevskej ulici výkopové práce. Polícia proti nim začala trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia.

Osud domu stále nie je celkom istý. Statici, ktorí ho preskúmali, tvrdia, že by sa celá budova poškodená výbuchom mala zbúrať. Najmä horná časť je v takom zlom stave, že tam nie je čo zachraňovať. Príčinu nešťastia rieši vyšetrovací tím, podľa momentálnych informácií by mala súvisieť s opravami plynového potrubia, ktoré v dome prebiehali.

S predchádzajúcou opravou celého bytového domu v roku 2017 hasiči nesúhlasili, keďže boli porušené niektoré predpisy a hasičské štandardy. To mohlo spôsobiť aj pád schodiska, čo znemožnilo evakuáciu. Hasiči zatiaľ nevedia, či sú ešte niekde v Prešove domy rekonštruované bez povolenia.

Hasiči spolu s políciou uvádzajú, že počet obetí je osem, našli ich však zatiaľ iba sedem. „Posledná nezvestná osoba sa nachádza na 12. poschodí, ktoré najviac zasiahol výbuch a následný intenzívny požiar. Napriek všetkým snahám hasiči nič nenašli,“ uviedol hovorca prešovských hasičov Peter Kovalík.

Neskôr doplnil, že ôsmou obeťou je žena. Hľadať by ju mali kynológovia a členovia horskej služby so špeciálne vycvičenými psami. Vizuálna kontrola bytu nič neodhalila, podľa predpokladov je telo úplne zavalené. Hasiči budú aj naďalej pokračovať v práci na mieste nešťastia.