Úvod Politika Politickí rytieri bojujú o moc

Politickí rytieri bojujú o moc

Foto: archív

Ako rytieri, doškriabaní a doráňaní na volebných bojových poliach, ktorí mečmi prerazili do víťaznej arény vyzývateľského turnaja v boji o moc. Tak pôsobili predstavitelia strán, ktoré sa v rekordnom počte osem dostali do NR SR.

V hodinovom súboji pred miliónovým publikom predviedli celý arzenál intríg a akrobatických piruet a naznačili štýl bojového umenia, akým budú možno celé týždne po vládnych métach. V povolebnú nedeľu sa stretli v televíznej diskusnej relácii s príznačným názvom O päť minút dvanásť.

Pred padacím mostom
Ešte predtým a ešte väčšmi však obecenstvo pobavili skučiaci bojovníci, ktorí sa skotúľali do priepasti pod padacím mostom do parlamentnej mocenskej pevnosti. Reč je jazdcoch na 26-ročnej mrcine s rodokmeňom KDH a približne rovnako starom krížencovi, posledne počúvajúcom na meno SDKÚ-DS.

Foto: archív
Outsideri Pavol Frešo a Ján Figeľ. (Foto: archív)

Už neveľmi rezkí pohoniči Ján Figeľ a Pavol Frešo si teraz budú môcť zasúťažiť vo vidieckych pretekoch a možno sa v budúcnosti prihlásiť do paraolympijského turnaja.

Zatiaľ im však vďačíme za najprenikavejší úspech volieb 2016 na Slovensku, ktorému dožičili svoju neúčasť v parlamente. Aj preto si zaslúžia čestné miesto v úložnom hľadisku, v ktorom sa spolu s rôznymi Kaníkmi, Krajcermi, Miškovmi či Hlinami budú môcť z bezpečnej vzdialenosti prizerať na dianie v NR SR. A bude sa na čo dívať, veď o arénu prejavili nevšedný záujem svetové demokratické médiá.

„Fašisti v parlamente!“, „Na Slovensku slávi neonacizmus!“, „Slováci si zvolili do snemovne fašistov!“ do omrzenia omieľali svetové denníky, nad ktorých sily nezriedka býva rozlíšiť Slovensko do Slovinska či Austráliu od Rakúska.

Najväčším hnevom vzkypela americká agentúra AP: „Táto strana označuje NATO za teroristickú organizáciu a opakovane slovne útočí na EÚ,“ smeroval vztýčený ukazovák na ĽSNS Mariana Kotlebu, ktorý sa dostal do najsilnejšej paľby v povolebnej aréne.

Foto: TASR
Milan Uhrík. (Foto: TASR)

Veľká koaličná volenka
A stal sa jediným bodom, na ktorom sa zhodli všetci zvyšní účastníci diskusnej relácie: S Kotlebom do koalície nie! Vedno tak odpísali 210-tisíc jeho voličov, hoci doteraz tvrdili: „My si vážime každého voliča a každý jeden jeden hlas“. Kotlebova strana získala vo voľbách osem percent.

„Nie sme žiadni fašisti, ani neonacisti, ani čokoľvek iné. Niekomu môžeme pripadať ako trošku extrémisti v porovnaní s tým vlažným prístupom tých takzvaných štandardných politických strán, ktoré si 26 rokov len odovzdávajú žezlo,“ povedal Milan Uhrík, ktorý stranu v debate zastupoval.

„Ak by boli predčasné voľby, prevalcujeme to iným štýlom,“ prifúkol prízrak opakovaného hlasovania, ktorý visel v éteri počas celej polemiky. Na svojich čerstvých „kolegoch“ však spozoroval správanie „ako z príručky politického marketingu“, umožňujúceho ústupky a tance pri hľadaní spojenectiev.

Foto: archív
Richard Sulík. (Foto: archív)

V hľadaní východiska z tejto situácie sa hráči snažili nevrhnúť sa priamo do náruče, len tancom naznačiť smer.

Ficov Smer-SD na tomto parkete zastupoval Peter Pellegrini, rytier na stále najmocnejšom, hoci viditeľne dochrámanom koňovi s podporou 28,3 percenta hlasov. „Slovensko potrebuje stabilnú vládu,“ vstúpil do arény, v ktorej si vytypoval, no nepomenoval „päť možných partnerov“.

V prvom bode s ním súhlasil aj Richard Sulík, ktorý na tátošovi SaS dosiahol nečakaných 12 percent, aj Radoslav Procházka. Toho s 5,7 percentami preradili z gazdu pravice na honelníka, ale napriek tomu je oňho záujem. Súhlasil aj detektorový bohatier Igor Matovič na koňovi OĽaNO, ba i žerebec menom Sme rodina Boris Kollár.

Foto: TASR
Boris Kollár. (Foto: TASR)

Všetci pritom vzhliadali na napriahnuté meče v dueli Andreja Danka a Bélu Bugára na dobre osedlaných tátošoch SNS a Most-híd, s nevyslovenou otázkou: Ste schopní ísť v jednom záprahu? Uvedomili si totiž, že bez neho nikto opraty moci v štáte neuchopí.

„Tak ako vy ste vopred hovorili že nepôjdete so Smerom, ja som vopred hovoril, že nepôjdem s SNS,“ ohradil sa rytier Béla. „Ale SNS sa predsa zmenila,“ vstúpil na scénu rytier Richard, chlácholiac Bélu a lichotiac šéfovi národniarov. „Veď pán Danko dobre hovorí,“ zaznela malá násobilka úlisnej lepkavosti, ktorá by pripadala až komicky – len v trochu menej vážnej situácii.

Foto: Michaela Kolimárová
Foto: Michaela Kolimárová

Čierny Peter a žolík
Vážnosť situácie však docenil odrazu okiadzaný bojovník Andrej Danko, ktorému pred voľbami mnohí zo súčasných ctiteľov ani nevedeli prísť na meno. Teraz si protiúder férovo odpustil, otvorene však hovorí o hrozbe deštrukcie štátu. „Nebol by som rád, ak by sa to skončilo tým, že SNS má toho čierneho Petra,“ dodal. V skutočnosti má v rukách žolíka, ktorého mu prichodí použiť v jednom z najťažších rozhodnutí.

Ide o to, či Slovensko bude pokračovať v nastúpenej ceste sociálneho zmieru, alebo skončí v pažeráku dobrodruhov z Liberálneho domu.

„Najskôr si chcem vypýtať v rámci strany mandát na ďalšie štyri roky,“ tvrdí šéf národniarov. Hovorí o sneme SNS, ktorý sa má zísť tento víkend v Bratislave. Jeho verní by mu mali nielen vystaviť mandát, ale aj vyleštiť slovenský štít a naostriť meč na úder správnym smerom.