Úvod Z DOMOVA Politológ: Matovič sa zatiaľ nedokázal zžiť s funkciou premiéra

Politológ: Matovič sa zatiaľ nedokázal zžiť s funkciou premiéra

Igor Matovič. (Foto: archív)

Igor Matovič (OĽaNO) sa ako šéf exekutívy zatiaľ nedokázal „zžiť“ so samotnou funkciou, uviedol politológ Gabriel Eštok z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Reagoval tak na nedávny prieskum verejnej mienky agentúry Focus o dôveryhodnosti politikov.

Dôvera k premiérovi Igorovi Matovičovi klesla v porovnaní s aprílovým prieskumom o 16 percent na výsledných 32 percent. Podľa politológa za tým možno vidieť dve roviny. Prvá vyplýva zo samotnej povahy funkcie. Premiér je podľa Eštoka ako tvár vlády prirodzeným terčom opozičných politikov.

„Väčšinou sa teda stretávame s poklesom dôvery k vládnym politickým stranám a vládnym politikom. Aj keď to nemusí byť a ani nie je vždy pravidlom,“ konštatuje politológ. Druhou rovinou je podľa neho samotný výkon mandátu.

„Zdá sa, že Matovič sa ako šéf exekutívy ešte nedokázal zžiť so samotnou funkciou. Pokles dôveryhodnosti skôr naznačuje akési vytriezvenie vo verejnosti a aj čiastočné sklamanie z politiky tejto vlády zosobnenej práve Matovičom,“ zhodnotil Eštok. Vidí za tým aj spôsob komunikácie predsedu vlády.

Určite mu nepomohli ďalšie kauzy posledného obdobia, ako napríklad jeho plagiátorstvo v diplomovej práci, spôsob obsadzovania okresných úradov, ktorý bol v rozpore s ním ponúkaným prístupom pred voľbami, alebo otázne využívanie právnych služieb na úradoch vedených hnutím OĽaNO,“ vymenoval politológ.