Úvod Politika Politologička radí Šefčovičovi, aby nebojoval proti Čaputovej, ale proti Harabinovi

Politologička radí Šefčovičovi, aby nebojoval proti Čaputovej, ale proti Harabinovi

Foto: archív

Podľa politologičky Viery Žúborovej by sa mal kandidát s podporou Smeru-SD Maroš Šefčovič v kampani pred voľbou prezidenta viac sústrediť na konfrontáciu so Štefanom Harabinom, a nie s kandidátkou Progresívneho Slovenska Zuzanou Čaputovou, ako to robí v súčasnosti. Analytička to povedala v rozhovore pre TV Markíza.

Politologička argumentuje tým, že strana Smer-SD vraj začala “boj” proti Zuzane Čaputovej, čím celú kampaň podľa nej nepochopila: “Boj nemajú zvádzať s prvou, ale s tretím v poradí, ktorým je Štefan Harabin.”

V skutočnosti sa však politologička Žúborová mýli. Prieskum, ktorý si dal vypracovať portál Hlavné správy v agentúre Vox, ukázal, že väčšina voličského elektorátu odišla od Šefčoviča práve k Čaputovej a Šefčovič a jeho tím správne cítia, že práve útok na Čaputovú je jediná možnosť ako si prinavrátiť voličov, prípadne nejakých ďalších získať.

“V tomto prípade bude zaujímavé sledovať, či je Šefčovič vôbec schopný zasiahnuť tú časť voličskej základne Smeru, ktorá je skôr proruská ako proeurópska,” zamýšľa sa politologička a správne dáva do pozornosti, že toto asi v prípade Šefčoviča nie je možné.

Tento parameter ho preto tiež vedie k tomu, čo si už Žúborová neuvedomila, aby viac zalovil v rybníku Čaputovej, združujúcej voličov preferujúcich hodnoty, v ktorých majú s jej protikandidátom Šefčovičom viac zhody ako rozdielov.

Podľa jej názoru má Harabin zaujímavejšiu kampaň ako Šefčovič. “Je známy vloger, ktorého do online sveta dostal ďalší prezidentský kandidát Martin Daňo. Začal byť viditeľný a podporovaný práve v tom online prostredí, ktoré brojí proti mainstreamovým médiám a tradičným politickým autoritám.”

Foto: archív

Harabin si podľa Žúborovej takto svojou aroganciou až pohŕdavou rétorikou na ich adresu získal “nespokojných, antisystémových a konšpiračných voličov, ktorí navyše inklinujú k silným autoritám”. “Jeho rétoriku by som prirovnala k rétorike Donalda Trumpa, ktorého niektorí voliči volili len preto, že konečne prišiel niekto, kto hovorí, čo si myslí, bez toho či je daná informácia pravdivá alebo nie,” pokračovala.

Podľa politologičky rast preferencií podpredsedníčky Progresívneho Slovenska spôsobila ľudská vlastnosť, že ľudia sa pridávajú na stranu víťazov. “Keď spoločnosť vníma, že niekto začína víťaziť aj v rámci politických preferencií, automaticky sa pridávajú k tým úspešným.

Presne tento efekt nastal aj pri Zuzane Čaputovej,” poukázala Žúborová na stádovitý efekt, ktorému podliehajú Čaputovej voliči na základe mediálnej propagandy a manipuláciám pri predvolebných prieskumoch. Zároveň však dodala, že nie všetci, čo sa hlásia k Čaputovej, skutočne prídu voliť: “Sympatie sa nie vždy musia rovnať odovzdanému hlasu.”

Čaputová má podľa Žúborovej druhé kolo takmer isté. “Ak sa nič nestane na strane Zuzany Čaputovej, ak sa nedostane na povrch nijaká kauza, alebo jej z minulosti nevypadne nejaký kostlivec, myslím si, že druhé kolo má isté.”

Politologička Viera Žúborová. (Foto: archív)