Úvod Z DOMOVA Polovica Slovákov je presvedčená, že Západ ohrozuje ich hodnoty

Polovica Slovákov je presvedčená, že Západ ohrozuje ich hodnoty

Foto: archív

Polovica Slovákov zapojených do marcového prieskumu mimovládnej organizácie Globsec verí, že Západ ohrozuje ich hodnoty. Až 53 percent respondentov vníma Spojené štáty americké ako hrozbu. Prieskum ukazuje, že z krajín doň zapojených je protiamerický sentiment najsilnejší práve na Slovensku.

Rusko v rovnakom svetle vníma 26 percent ľudí. Za Slovenskom sa v tomto rebríčku s odstupom umiestnilo Bulharsko, kde Západ považuje za hrozbu 34 percent respondentov a Spojené štáty 43 percent. V Poľsku sa, naopak, Spojených štátov obáva len 12 percent opýtaných.

Až 54 percent slovenských respondentov zároveň verí, že protesty, ktoré viedli k zmene vlády po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej, boli organizované a financované zo zahraničia. Podobné čísla vyšli autorom v súvislosti s tamojšími protestmi v Maďarsku a v Českej republike.

U nášho južného suseda až 49 percent ľudí verí, že protivládne protesty organizoval George Soros. V Česku je to až 56 percent. Z prieskumu ďalej vyplýva, že len 46 percent Slovákov vníma tunajšie médiá ako dôveryhodné. Rovnaké percento si myslí, že ich ovplyvňujú oligarchovia a finančné skupiny.

Globsec uskutočnil prieskum v desiatich krajinách Európskej únie – v Bulharsku, Českej republike, Estónsku, Litve, Lotyšsku, Maďarsku, Poľsku, Rakúsku, Rumunsku a na Slovensku – na reprezentatívnej vzorke populácie veľkej od 1 000 do 1 047 respondentov.