Varšava sa už dlhší čas netají protiruskými náladami. Séria hanobenia monumentov, postavených na počesť Červenej armády, vyvrcholila oficiálnym rozhodnutím poľských úradov demontovať ich. A to v celej krajine.

Samozvaní sudcovia
Podľa riaditeľa poľského Inštitútu pamäti národa Lukasza Kamiňského ich totiž množstvo Poliakov vníma ako pozostatok čias „komunistickej diktatúry“ a pamiatku na „zotročenie komunistami podľa Stalinovho diktátu“.

Ide pritom o pamätníky, vybudované ako prejav vďaky Sovietskemu zväzu za oslobodenie Poľska v 2. svetovej vojne. Neplánujú ich však vraj úplne zničiť, ale premiestniť do múzeí, kde by mali pripomínať „ťažké časy“.

Je zrejmé, že Poliaci si dnes už necenia hrdinský boj sovietskej armády proti nacistom ani to, že im za cenu vlastných obetí na životoch priniesla slobodu.

Foto: archív
Foto: archív

ASI 500 PAMÄTNÍKOV A UMELECKÝCH OBJEKTOV PO CELOM POĽSKU POVAŽUJE INŠTITÚT PAMÄTI NÁRODA ZA POZOSTATOK BÝVALÉHO REŽIMU.

Ich doterajšie neodstránenie označil za „fatálnu chybu“. Plánuje preto v najbližších týždňoch rozoslať na miestne samosprávy predlohu zákona odstránenia jednotlivých monumentov.

Za povšimnutie stojí vyjadrenie, že mieni nabádať miestne samosprávy na likvidáciu tých pamätníkov, ktoré považujú za nevhodné, ešte predtým, ako vstúpi do platnosti príslušný zákon.

Týmto pasuje samosprávy na akýchsi samozvaných sudcov histórie, kompetentných posudzovať nielen umeleckú hodnotu pamätníkov, ale aj to, či si ich sovietske vojská zaslúžia alebo nie.

Foto: archív
Foto: archív

Politická krátkozrakosť
V posledných rokoch neznámi páchatelia v Poľsku zneuctili množstvo sovietskych memoriálov vrátane miest posledného odpočinku vojakov Červenej armády. Len v minulom roku bolo potupne zhanobených 21 takýchto pamätníkov.

RUSKÉ MINISTERSTVO OBRANY TO POVAŽUJE ZA PREJAV VANDALIZMU A ÚBOHÝ POKUS O PREPIS VLASTNEJ HISTÓRIE.

„Historický proces je cyklický a vyvíja sa po špirále. Preto je smutné, že sa u súčasnej poľskej vlády prejavuje taká silná historická anamnéza a politická krátkozrakosť.“

Takto reagovalo ministerstvo obrany na margo likvidácie vojenského pamätníka postavenému najmladšiemu generálovi Červenej armády Ivanovi Čerňachovskému v severnom Poľsku. Monument padol za obeť vandalom v septembri minulého roku.

Dvojnásobný hrdina Sovietskeho zväzu Čerňachovskij bol ako veliteľ tankovej brigády priamy účastník viacerých bojov počas 2. svetovej vojny. Oslobodeniu Poľska obetoval to najcennejšie – vlastný život, keď 18. februára 1945 podľahol následkom ťažkých zranení, ktoré utrpel pri oslobodzovaní mesta Meľzak.

Foto: archív
Foto: archív

2 komentárov

  1. Sprav niekomu dobre – peklom sa ti odplatí.Zaujímavé,Poliaci trpeli v 2.svetovej vojne najviac.Cítili ako ich fašistickí Nemci degradujú z ľudských bYtostí na bytosi,ktoré môžu iba slúžiť Germanom,hneď na začiatku vstupu Nemcov na územie Poľska im vykynožili inteligenciu,na ich území bolo Varšavské geto a Osvienčim -toto zlo urobili Nemci,od toho zla ich oslobodili Rusi -je možné,aby si to normálni,duševne zdraví ľudia v Poľsku neuvedomovali?Aj v súčasnosti sme mohli čítať o tom,ako na západe jednali s poľskými robotníkmi -urobili z nich otrokov.Poliaci patria k Slovanom a ešte aj dnes sú Slovania pre západ občania druhej kategórie v EÚ.Čím majú vymyté mozgy?

  2. Mario Gramblicka,skor,ako zacnes komentovat polsku historiu over svoje vedomosti!!! V septembri 1939 Polsko „vyslobodili“ nie iba Nemci,ale aj Sovietsky Zvaz. V roku 1945 po „vyslobodeniu“ Polska Sov. Zvazom sa vojna pre Poliakov neskoncila. Rozdiel bol iba v tom,ze namiesto dvoch nepriatelov,zostal iba Sov. Zvaz,ktory po niekolkych rokoch vojny s polskymi patriotmi nakoniec zvitazil a okupoval Polsko este dalsich niekolko rokov (tak isto ako aj vasu krajinu). Pocas toho „vyslobodenia“ rukami sovietov zahynulo niekolko tisic stoviek Poliakov, takze teraz mozno rozumies tomu,preco sa chceme zbavit pomnikov nasich katov(vysloboditelov) !!!!

Comments are closed.