Úvod Politika Poľsko chce mať americkú základňu za dve miliardy dolárov

Poľsko chce mať americkú základňu za dve miliardy dolárov

Foto: archív

Poľsko dlhodobo túži po stálej americkej vojenskej prítomnosti v krajine. Podľa návrhu ministerstva obrany je pripravené investovať do nej 1,5 až 2 miliardy dolárov. Permanentná základňa americkej tankovej divízie by podľa rezortu obrany vraj Poľsku priniesla bezpečnosť.

„Vytvorenie takej sily je nevyhnutné na odstrašenie stále rastúceho a nebezpečnejšieho postavenia Ruska, ohrozujúceho Európu,“ píše sa v dokumente poľského ministerstva obrany, ktorým krajina žiada zriadenie stálej americkej základne. Poľsko malo záujem o vznik americkej základne na svojom území prakticky od jeho vstupu do NATO v roku 1999. V posledných rokoch však začalo na Washington v tejto otázke tlačiť silnejšie.

Poľsko je pripravené financovať zriadenie vojenskej základne aj flexibilný pohyb amerických jednotiek. Ide mu o to, aby bolo vybudovanie základne výhodné pre americkú vládu a „rozptýlilo akékoľvek obavy Kongresu v časoch neistých rozpočtov“. Okrem finančných príspevkov je poľská vláda pripravená vybudovať ubytovanie pre amerických vojakov alebo poskytnúť im už existujúce zariadenie.

Dokument s názvom Návrh na permanentnú americkú prítomnosť v Poľsku obsahuje informácie o navrhovaných lokalitách, kde by mohla vyrásť základňa USA. Uvádza, kde sú nemocnice či školy pre rodiny vojenského personálu, alebo ako sú dostupné dôležité mestá. Podľa Varšavy by mohli byť ideálne mestá Bydhošť a Toruň, ležiace približne dvesto kilometrov západne od Varšavy.

Rusko zámer Varšavy kritizuje. „Postupná expanzia vojenskej štruktúry NATO k našim hraniciam nijakým spôsobom neprospieva bezpečnosti a stabilite na európskom kontinente. Práve naopak, takéto činy vedú k protiopatreniam z ruskej strany,“ vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Poľsko v súčasnosti hostí americké ozbrojené sily a jednotky Severoatlantickej aliancie, ktoré rotujú medzi ním a pobaltskými štátmi. Rozpočet na obranu udržiava ako jedna z mála krajín nad dvoma percentami HDP, a to už od roku 2015.