Úvod ZO ZAHRANIČIA Poľsko a Litva sa pridali na stranu Kyjeva. Žiadajú ďalšie sankcie proti...

Poľsko a Litva sa pridali na stranu Kyjeva. Žiadajú ďalšie sankcie proti Moskve

Foto: archív

Ukrajina, Poľsko a Litva žiadajú Západ, aby uvalil na Rusko ďalšie sankcie. Dôvodom majú byť ruské vojská v blízkosti ukrajinských hraníc. Kyjev vyzýva vyzýva na silnejšie sankcie proti Moskve už dlhší čas. Teraz sa k nemu pripája aj Varšava a Vilnius.

Poľský prezident Andrzej Duda a jeho litovský kolega Gitanas Nauseda sa stretli s Volodymyrom Zelenským v západoukrajinskom meste Guta. Hlavy štátov podpísali spoločnú deklaráciu, v ktorej vyzývajú „na posilnenie sankcií proti Rusku pre jeho pretrvávajúcu agresiu proti Ukrajine“.

„Našou spoločnou úlohou je zabrániť hrozbám prichádzajúcim z Ruska, aby sme ochránili Európu pred agresívnou ruskou politikou,“ vyhlásil ukrajinský prezident Zelenskyj na spoločnej tlačovej konferencii.

Kyjev aj Západ obviňujú Moskvu z koncentrácie vojakov pri hraniciach s Ukrajinou. Moskva popiera akékoľvek slová o plánovanom útoku. Chce však záruky, že NATO nebude viac prijímať nových členov a nebude budovať základne v bývalých sovietskych krajinách.

„Nemôžeme akceptovať takéto vydieranie a ultimáta,“ zareagoval poľský prezident Duda, ktorého krajina je členom Severoatlantickej aliancie. Súčasťou NATO je aj Litva, kým Ukrajina o vstup do NATO iba požiadala.