Úvod Politika Poľsko sa v protiruskom ťažení vyčleňuje z V4

Poľsko sa v protiruskom ťažení vyčleňuje z V4

Foto: Michaela Kolimárová

Živé diskusie za účasti významných politikov, politológov, ekonómov, prognostikov i publika sú príležitosťou dozvedieť sa informácie nepodliehajúce cenzúre mainstreamových médií.

Tento spôsob debaty spojený s online prezentáciou myslenia a názorov osobností verejného života je čoraz populárnejší, pretože je fundovanou alternatívou jednostranných informačných kanálov udomácnených na Slovensku.

Každé vydanie Diskusie na palete, ktoré moderuje Pavel Kapusta v bratislavskom Hoteli Tatra, prinášajú vždy zaujímavé témy a neraz originálne pohľady na domácu i zahraničnú politiku, ako aj na veci širšieho spoločenského záujmu.

V poradí tretia diskusia sa niesla v znamení tematických okruhov „Budúcnosť Slovenska a V 4 v tieni ukrajinského konfliktu“ a „Úloha Poľska v protiruskom ťažení“. Hosťami boli poslanec NR SR za Smer-SD Andrej Kolesík, prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška a ekonóm a prognostik SAV Peter Staněk, ktorý je známym účastníkom odborných panelových diskusií na Slovensku aj v Česku.

Na čele antiruskej koalície
Podľa Andreja Kolesíka je V4 úspešný projekt, ktorý už neraz dokázal svoju akcieschopnosť. Ako alternatívu však nedomieta ani Slavkovský trojuholník, čo je nové neformálne združenie Slovenska, Česka a Rakúska a môže byť užitočné pri riešení súčasnej krízy okolo imigrantov.

Odmietnutie permanentného prideľovania utečeneckých kvót medzi štáty EÚ je výsledkom spolupráce a jednotného postoja väčšiny krajín V 4 – Slovenska, Česka a Maďarska. Spoločný postup k tejto otázke akceptovalo aj Poľsko, ktoré sa však v iných medzinárodných otázkach vyčleňuje z postojov trojice susedných krajín.

POLITIKOU SANKCIÍ VOČI RUSKU A POSTOJOM KU KONFLIKTU NA UKRAJINE SA POĽSKO STOTOŽŇUJE S POLITIKOU USA.

Kolesík si vysvetľuje pozadie protiruskej politiky súčasného poľského establishmentu historickými súvislosťami, ale najmä politickými zámermi, ktoré vedome mieria na vedúce miesto v skupine východoeurópskych štátov ako aj európskeho líderstva krajín antiruskej koalície.

Foto: Michaela Kolimárová
Andrej Kolesík, poslanec NR SR za Smer-SD (Foto: Michaeala Kolimárová)

105 miliárd za odmenu?
Peter Staněk v tejto súvislosti upozornil na vyjadrenia Zbigniewa Brzezinského z konca 20. storočia, že Poľsko má byť kľúčovým lídrom zjednotenej Európy, čo sa dnes napĺňa.

Podľa prognostika Poľsko podceňuje hlas ostatných krajín V 4 a považuje sa za dostatočne veľké a silné, aby robilo tzv. samostatnú politiku s požehnaním Spojených štátov. Poľsko má zo svojej proamerickej orientácie v rámci EÚ i NATO očividné politické a ekonomické výhody na úkor iných štátov východnej Európy

ANTIRUSKÉ EMÓCIE V POĽSKU PODĽA STANĚKA NEVYCHÁDZAJÚ Z PRIRODZENÉHO VNÚTORNÉHO PODHUBIA SPOLOČNOSTI.

Sú vyvolávané umelo politicky a zámerne mediálne. Staněk potvrdil, že Poľsko dostane za svoje extrémne negatívne postoje k Rusku vo forme odmeny približne 105 miliárd eur z rozpočtu Európskej únie. Má to byť zábezpeka poľského protiruského kurzu v budúcnosti.

Peter Staněk, ekonóm a prognostik SAV (Foto: Michaeala Kolimárová)
Peter Staněk, ekonóm a prognostik SAV (Foto: Michaeala Kolimárová)

Kiskov prísľub s vedomím Lajčáka a Glváča
Jaroslav Paška si myslí, že Poľsko je predĺženou rukou politiky USA v Európe, pričom záujmy zámorskej veľmoci nie sú vždy identické so záujmami Európskej únie.

Sankcie proti Rusku, ktorých sa dovoláva Poľsko, nie sú prospešné ani pre Európu ani pre nášho severného suseda. Nikdy v histórii neuspeli, iba prehlbovali krízu.

PRE MIER NA KONTINENTE NIE JE DOBRÝM ZNAMENÍM SÚŤAŽ O VOJENSKÉ ZÁKLADNE NATO MEDZI POĽSKOM A POBALTSKÝMI KRAJINAMI.

Pozitívnym krokom rozhodne nie je ani ponuka prezidenta Andreja Kisku (podľa Pašku so súhlasom ministrov Lajčáka a Glváča) vybudovať logistickú vojenskú základňu či zbrojný sklad NATO pod Tatrami.

Na záver Diskusie na palete sa hostia v súvislosti s militarizáciou európskeho priestoru a údajne s plánom rozmiestniť na území niektorých štátov EÚ jadrové hlavice USA zhodli v názore, že treba podobné iniciatívy odmietnuť, či už sú reálne alebo len pokusným balónikom vypusteným smerom k Ruskej federácii.

Odmietnuť podľa nich treba aj nekonzistentnú a falošnú politiku Kyjeva v otázke odberu zemného plynu cez reverzný tok zo Slovenska. Ukrajina, ktorú ovláda šestnásť oligarchov, bude európskym peňazovodom do čiernej diery dovtedy, kým si Kyjev neurobí poriadok vo vlastnej krajine.

Jaroslav Paška, prvý podpredseda SNS (Foto: Michaeala Kolimárová)
Jaroslav Paška, prvý podpredseda SNS (Foto: Michaeala Kolimárová)

Andrej Kolesík o V4 a Slavkovskom trojhuholníku:

Peter Staněk: Priznajme, že sme ďalší štát USA:

Peter Staněk: Vlna antiruských emócií nie je živená zvnútra Poľska:

Jaroslav Paška: Kiska sľúbil základňu NATO so súhlasom Lajčáka a Glváča:

1 komentár

Comments are closed.