Úvod ZO ZAHRANIČIA Poľsko a Ukrajina chcú nahradiť ruský plyn americkým

Poľsko a Ukrajina chcú nahradiť ruský plyn americkým

Foto: archív

Predstavitelia Spojených štátov, Poľska a Ukrajiny vo Varšave podpísali memorandum o dodávkach amerického skvapalneného plynu. Hlavným cieľom je zníženie závislosti krajín od ruského plynu. Ukrajina je prakticky úplne závislá od ruských dodávok plynu a podobne je na tom aj Poľsko.

Spojené štáty by boli radšej, ak by krajiny odoberali americký skvapalnený plyn. Ruský plyn je síce výrazne lacnejší ako americký, no dodávky suroviny v minulosti poznačili výpadky v dôsledku cenových sporov s Kyjevom. Americký minister pre energetiku Rick Perry vyhlásil, že Washington už pomáha Poľsku znížiť závislosť od ruského plynu.

Zároveň podporuje ambície Varšavy, ktorá sa chce stať regionálnym centrom dodávok skvapalneného plynu pre susedné štáty. Poľsko v uplynulých rokoch zvýšilo objem skvapalneného zemného plynu z USA a na Ukrajinu vyváža miliardu päťsto miliónov kubíkov ročne. V blízkej budúcnosti by chcelo tento objem zvýšiť štvornásobne.

V roku 2021 bude schopné zabezpečiť Ukrajine šesť miliárd kubických metrov za rok. Kyjev však na to potrebuje vybudovať 110-kilometrové potrubie medzi ukrajinskou hranicou a svojimi prvými plynovými zásobníkmi.

Ide však ani nie tak o ekonomickú otázku, ako o politickú. Viac ako tretina plynu, ktorý Rusko vyváža do Európskej únie, tečie cez Ukrajinu. Platnosť dohody o tranzite medzi týmito krajinami však vyprší už po Novom roku.