Úvod ZO ZAHRANIČIA Poľsko žiarli, že USA za hlavného partnera v EÚ považujú Nemecko

Poľsko žiarli, že USA za hlavného partnera v EÚ považujú Nemecko

Foto: archív

Poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau v rozhovore pre denník Rzeczpospolita kritizoval, že americký prezident Joe Biden považuje za prvoradého partnera Washingtonu v Európe Nemecko.

„Podľa Bidena sa Európa rovná Nemecko,“ povedal Rau, keď sa v Británii začal samit skupiny G7, na ktorom sa zúčastňuje i šéf Bieleho domu. Problémom však podľa jeho slov je, že Berlín „obetoval hodnoty a bezpečnostné záujmy slobodného sveta za spoluprácu s Ruskom“. Narážal tým na projekt plynovodu Nord Stream 2 (Severný prúd 2).

Bidenova administratíva koncom mája oznámila, že zmierni sankcie proti firme Nord Stream 2 AG, čo sčasti odôvodnila snahou o obnovu vzťahov s Nemeckom, ktoré sa počas vlády prezidenta Donalda Trumpa výrazne zhoršili.

Rau skritizoval, že do rozhodovacieho procesu Spojených štátov nebolo zapojené Poľsko ani ďalšie susedné krajiny. „Americkí spojenci si nenašli čas na konzultácie s regiónom, ktorý následky tohto rozhodnutia najviac ovplyvnia,“ povedal.

Dvoma potrubiami plynovodu Nord Stream 2, ktorého vlastníkom je ruský štátny podnik Gazprom, by sa malo ročne popod Baltské more prepraviť až 55 miliárd kubických metrov plynu z Ruska do Európy, najmä do Nemecka.

Poľská vláda tento projekt kritizuje pre obavy, že zvýši závislosť Európy od ruských zdrojov plynu a vytvorí tlak na tranzitné krajiny, ktoré tak v budúcnosti budú mať na Moskvu menší dosah.