Úvod ZO ZAHRANIČIA Poľský prezident Duda poveril zostavením vlády premiéra Morawieckeho

Poľský prezident Duda poveril zostavením vlády premiéra Morawieckeho

Mateusz Morawiecki. (Foto: archív)

Poľský prezident Andrzej Duda poveril zostavením novej vlády doterajšieho premiéra Mateusza Morawieckeho. Jeho strana Právo a spravodlivosť (PiS) zvíťazila v októbrových voľbách, prišla však o väčšinu v parlamente.

Očakáva sa, že rozhodnutie Dudu oddiali vznik funkčnej vlády, pretože všetky ostatné parlamentné strany koalíciu s PiS odmietli a poslanci tak Morawieckemu pravdepodobne dôveru nevyslovia. Väčšinu v dolnej komore parlamentu, Sejme, má trojica opozičných subjektov, ktoré už avizovali pripravenosť sformovať koalíciu.

Duda, spojenec súčasnej vlády, v televíznom vystúpení zdôraznil, že šancu zostaviť vládu dostane podľa „dobrej parlamentnej tradície“ strana s najväčším počtom hlasov. Ak podľa prezidenta Morawiecki neuspeje, sformovaním vlády poverí na základe ústavy kandidáta, ktorého vyberie parlament.

Kandidátom opozície je bývalý premiér a predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorého Občianska koalícia rokuje o koaličnej dohode s koalíciou Tretia cesta a stranou Nová ľavica. Tusk zopakoval obvinenie, že Duda „hrá o čas“. „Budú si chcieť ukradnúť ďalších pár dní,“ povedal pred svojimi stúpencami vo Vroclave.

Prvé zasadnutie nového parlamentu sa uskutoční 13. novembra. Duda ho zvolal až na záver ústavnej lehoty, ktorou je najviac 30 dní od volieb. Opoziční politici vyjadrovali obavy, že Duda, ktorý bol pred nástupom na oficiálne nestranícky post prezidenta členom PiS, by mohol zdržiavať výmenu vlády, aby PiS zotrvala pri vláde ďalší mesiac alebo dva. Pri moci je osem rokov.

Tusk počas predvolebnej kampane prisľúbil zlepšenie vzťahov s Bruselom a odblokovanie eurofondov do decembra. EÚ Poľsku zastavila prístup k 35 miliardám eur z fondu obnovy po pandémii covidu pre sporné reformy súdnictva.