Úvod Politika Pomôže Kiskovi amnestia?

Pomôže Kiskovi amnestia?

Andrej Kiska. (Foto: archív)

Atmosféru v Národnej rade SR sa v posledných dňoch tradične snažil vybičovať politický exhibicionista Igor Matovič, tentoraz však našiel premožiteľa. Poslancov totiž väčšmi vydesil list z prezidentskej kancelárie.  Zasielajúcim rytierom nesmrteľného posolstva bola samotná hlava štátu.

„Dostal som list od Andreja Kisku,“ píše na Facebooku zronený smerácky poslanec Ľuboš Blaha. „Zalial ma pot. Požičal som si niekedy niečo od nejakej jeho nebankovky? Ide niečo vymáhať? Penále? Exekúcie?! Uf! Rýchlo som začal čítať, a nie, našťastie nič také mi Kiska nepíše. Trápia ho amnestie z minulého tisícročia. Ešteže Kiska vie, čo páli Slovákov.“

A čo vlastne páli Slovač? Že „amnestované a nepotrestané boli také zločiny, ako zavlečenie syna prezidenta SR…“ Amnestie by sa vraj mali zrušiť, veď „nedávny odchod prezidenta SR Michala Kováča nám všetkým pripomenul politický a osobný zápas o budúcnosť Slovenska, ktorý viedol s vtedajšou mocou, “ píše prezident.

Tu Kiskovi tútori, ktorí sú skutočnými autormi spomínaného listu, triafajú tesne vedľa. Kováč senior síce skutočne zvádzal zápas, nie však o „budúcnosť Slovenska“, ale o Kováča juniora. Za niekoľkomiliónový podvod na štátnej firme Technopol totiž nielen štátne, ale aj medzinárodné vyšetrovacie orgány chceli pred dvadsiatimi rokmi stíhať jeho podareného syna. Tomu – čuduj sa svete vlastný otec z pozície hlavy štátu preventívne udelil amnestiu. Aj preto, že – ako sa hovorí v kulároch – synátora sám do spomínanej kauzy namočil.

Exprezident Kováč so svojim amnestovaným synom. (Foto: archív)
Exprezident Kováč so svojim amnestovaným synom. (Foto: archív)

Kiska však napodiv v liste nebrojil za zrušenie tejto amnestie, ale za odoprenie milosti udelenej expremiérom Vladimírom Mečiarom údajným páchateľom údajného zavlečenia anjelsky čistého neviniatka Michala Kováča mladšieho do cudziny.

Preto „je potrebné ústavne vytvoriť predpoklady, aby sa nebránilo potrestaniu zločincov a aby sme mohli obete ich zločinov účinne odškodniť,“ rozohňuje sa v liste Kiska. Žeby mal na mysli „účinné odškodnenie“ obetí svojej nebankovej úžery?

To mu však tútori do listu zabudli nadiktovať. A zabudli mu tiež našepnúť, že o rušení amnestií by mal zaryto mlčať. Môžbyť sa mu totiž raz nezrušená milosť samému zíde. Napríklad, ak by Kisku nebodaj stíhali za vlastizradu spred dvoch rokov. Vtedy na zasadnutí NATO vo Walese navrhoval zriadiť v Poprade muničný sklad pre túto pochybnú organizáciu, a podhodil tak svoju vlasť i rodné mesto ako možný terč protiútokov.

Dnes však útočí Kiska a jeho list NR SR bol prepisom smútočného príhovoru, ktorý – na svojej úrovni – predniesol na pohrebe svojho predchodcu Kováča. List však v súvislosti s Kiskom len potvrdil dve známe veci – že hovorca zahraničných záujmov na Slovensku veru nemá lepší písomný prejav ako ústny, a že iniciatívny hlupák je horší ako triedny nepriateľ.