Úvod Spoločnosť Poplatok za cirkevný sobáš nebude

Poplatok za cirkevný sobáš nebude

Foto: archív

Poplatok za cirkevný sobáš vo výške 10 eur, ktorého plánované zavedenie si medzi sebou kompetentní prehadzovali ako horúci zemiak, nakoniec nebude. Na jeho zrušení sa dohodol minister vnútra so zástupcami Fóra kresťanských inštitúcií, ktorí v tejto záležitosti iniciovali aj petíciu. A to napriek tomu, že Robert Kaliňák má stále porozumenie pre matriky, ktoré chceli tento poplatok presadiť.

„Napriek tomu, že tá suma nie je vysoká, ide o princíp. Ak štát chce podporovať základnú bunku štátu – vznik rodín, v nijakom prípade by nemal rozlišovať, či ide o sobáš civilný alebo cirkevný,“ skonštatoval šéf rezortu vnútra. Spokojní s dohodou sú podľa ministerstva aj aktivisti. „Musím povedať, že sme sa na ministerstve stretli s veľkou ústretovosťou,“ vyhlásila Miriam Kuzárová z platformy CitizenGO.

Zákon o správnych poplatkoch, v ktorom sa zavedenie poplatku spomínalo, bude na programe rokovania januárovej schôdze parlamentu. Podľa štatistiky rezortu vnútra sa pritom na Slovensku ročne uzavrie celkovo 26-tisíc sobášov, z nich je 12-tisíc cirkevných.

Matrika pôvodne chcela 10 eur za „prípravu podkladov na uzavretie manželstva pred orgánom registrovanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti“. Matrikárky argumentovali tým, pri cirkevnom sobáši musia vykonať omnoho viac práce ako pri civilnom. Hoci tieto úkony nie sú spoplatnené, uberajú im značnú časť pracovného času.

Podpis pod petíciu žiadajúcu zrušenie spomínaného poplatku len za niekoľko dní dalo pritom až 20-tisíc ľudí. Vyjadrili tak obavu z diskriminácie občanov, ktorí by chceli uzavrieť cirkevný sobáš.