Úvod ZO ZAHRANIČIA Poraziť Rusko na Ukrajine nie je možné, odkázal Západu Putin

Poraziť Rusko na Ukrajine nie je možné, odkázal Západu Putin

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že poraziť Rusko na Ukrajine je „nemožné“ a že NATO musí akceptovať územné zisky Ruska na Ukrajine. Uviedol to v rozhovore pre amerického moderátora Tuckera Carlsona.

Rozhovor sa začal Putinovými historickým exkurzom o vzťahoch Ruska s Ukrajinou, Poľskom a ďalšími krajinami. Putin ďalej potvrdil, že Rusko bude bojovať za svoje záujmy, ale nemá záujem rozširovať vojnu do ďalších európskych krajín, ako sú Poľsko či Lotyšsko. „Prečo by sme to robili? Jednoducho nemáme záujem,“ vyhlásil Putin.

Na otázku, či si vie predstaviť scenár, v ktorom by poslal ruských vojakov do Poľska – člena vojenského paktu NATO, Putin odpovedal: „Len v jednom prípade: ak Poľsko zaútočí na Rusko“. Šéf Kremľa  obhajoval aj svoje rozhodnutie začať vo februári 2022 vojenskú operáciu na Ukrajine.

Pripomenul tiež, že vo svete sa hovorí o strategickej porážke Rusku na bojisku. Uviedol však, že podľa jeho názoru to „už zo samotnej definície nie je možné“. Putin si myslí, že Západ si teraz uvedomuje, že Rusko nebude porazené – napriek pomoci Ukrajine zo strany USA, Európy a NATO.

Americkému Kongresu, kde republikáni ovládaní exprezidentom Donaldom Trumpom čoraz viac odmietajú podporovať Ukrajinu zbraňami a inou vojenskou pomocou, Putin odkázal, že ak chcú zastaviť boje, musia Ukrajine prestať dodávať zbrane.

V odpovedi na otázku o možnej zmene vo vedení USA po prezidentských voľbách, kde sa očakáva súboj demokrata Joea Bidena proti Donaldovi Trumpovi, Putin naznačil, že očakáva iba malú zmenu.

Kremeľ uviedol, že Putin súhlasil s rozhovorom s Carlsonom, pretože prístup tohto bývalého moderátora Fox News sa líši od „jednostranného“ spravodajstva o konflikte na Ukrajine zo strany mnohých západných spravodajských kanálov. Aj samotný Carlson opakovane tvrdí, že veľká časť spravodajstva západných médií o vojne na Ukrajine je v prospech Kyjeva.

O Carlsonovi je známe, že má tesné väzby s Trumpom vyzývajúcim na deeskaláciu vojny na Ukrajine, v ktorej administratíva súčasného prezidenta Joea Bidena výrazne podporovala vládu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.