Úvod Politika Porošenko by chcel v Donbase vojenskú misiu OSN

Porošenko by chcel v Donbase vojenskú misiu OSN

Foto: archív

Ukrajinský prezident Petro Porošenko rokoval v Kyjeve s americkým ministrom obrany Jamesom Mattisom o možnosti vojenskej misie OSN v Donbase a o americkej vojenskej podpore. Podľa agentúry Reuters sa Porošenko odvoláva na údajnú prítomnosť 3-tisíc ruských vojakov na východe krajiny. Mattis mu pritakal výrokom, že sa Moskva vraj „snaží prekresliť štátne hranice“.

Zároveň zdôraznil, že USA neuznajú pripojenie polostrova Krym k Rusku. Porošenko vyjadril spokojnosť aj s vývojom v otázke možných dodávok amerických zbraní ukrajinskej armáde. Moskva takúto podporu pritom rázne odmieta. Mattis kritiku Ruska zľahčuje s tým, že vyzbrojovanie Ukrajincov vraj nie je provokácia, ale posilnenie obranyschopnosti Kyjeva.

Dodávky zbraní vrátane protitankových či protilietadlových budú mať podľa analytikov zásadný vplyv na vzťahy Washingtonu, Moskvy a Kyjeva. Pre Rusko je takéto niečo nepredstaviteľné, pretože Ukrajina by zbrane s najväčšou pravdepodobnosťou nasadila proti proruským povstalcom na východe krajiny.

Mattis je prvý šéf Pentagónu, ktorý za posledné desaťročie navštívil Kyjev. Okrem oficiálnych stretnutí sa zúčastnil aj na vojenskej prehliadke pri príležitosti ukrajinského Dňa nezávislosti.