Úvod Politika Porošenko chce, aby Trump odovzdal Putinovi jeho odkaz

Porošenko chce, aby Trump odovzdal Putinovi jeho odkaz

Petro Porošenko. (Foto: archív)

Hlava štátu Ukrajiny Petro Porošenko žiada od šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa, aby na samite skupiny G20 v Argentíne 30. novembra a 1. decembra osobne odovzdal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi nasledovný odkaz: „Pán Putin, prosím, odíďte z Ukrajiny.“ Porošenko to uviedol v rozhovore pre televíznu stanicu NBC News.

Ukrajinský prezident tiež vyhlásil, že jeho armáda je pripravená brániť svoju krajinu. Spolieha sa však na Spojené štáty, že si splnia svoje záväzky na podporu Ukrajiny. „Spolieham sa na Spojené štáty… Spolieham sa na americký národ,“ povedal Porošenko.

Na priamu otázku, či sa môže spoľahnúť na Trumpa, Porošenko odpovedal diplomaticky: „Toto je medzinárodný záväzok Spojených štátov.“ Ukrajinský prezident zároveň Rusko varoval, že ak vypukne vojna, jeho krajina sa nevzdá. „Budeme bojovať za našu slobodu, budeme bojovať za našu demokraciu, budeme bojovať za našu zem… Rusi zaplatia obrovskú cenu, ak nás napadnú,“ zdôraznil Porošenko.

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňovalo, keď Rusko v oblasti Kerčského prielivu zajalo spoločne s posádkou tri lode ukrajinských námorných síl, ktoré narušili ruskú štátnu hranicu a niekoľko hodín operovali v blízkosti strategického Krymského mosta. Tento incident vyvolal obavy z prepuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Ukrajinský parlament vzápätí odhlasoval zavedenie stanného práva v krajine.