Úvod Politika Porošenko nevylučuje stanné právo a ďalšiu mobilizáciu na Ukrajine

Porošenko nevylučuje stanné právo a ďalšiu mobilizáciu na Ukrajine

Foto: archív

Petro Porošenko vyhlásil, že v prípade vyostrenia situácie v Donbase a na Kryme vyhlási stanné právo a novú mobilizáciu. Do tzv. zmluvnej vojenskej služby sa na Ukrajine prihlásilo už vyše 45-tisíc ľudí, čo umožnilo oddialiť plánovanú vlnu mobilizácie.

Ukrajina sa vraj totiž obáva masívnej invázie ruských vojsk z Krymu. Armáda preto musí byť pripravená odraziť akýkoľvek útok. Pritom Pentagón už vyhlásil, že ruské vojská na hranici s Ukrajinou nemožno považovať za prípravu na vojenskú akciu.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na margo nedávnych udalostí na Kryme poznamenal, že ukrajinská rozviedka podľa zistení Moskvy už dávno plánovala destabilizáciu situácie na polostrove. Rusko robí všetky opatrenia nevyhnutné na zabránenie ďalším pokusom o akúkoľvek teroristickú diverziu.

Ruská federálna bezpečnostná služba FSB 10. augusta odhalila sieť ukrajinskej vojenskej rozviedky na Kryme a zadržala skupinu diverzantov, ktorí sa pokúšali preniknúť na územie polostrova s cieľom uskutočnenia teroristických aktov.