Úvod Politika Porošenko nie je favoritom v prezidentských voľbách

Porošenko nie je favoritom v prezidentských voľbách

Foto: archív

Ukrajinský prezident Petro Porošenko bude v marcových prezidentských voľbách obhajovať svoj mandát. Päťdesiattriročný politik, jeden z najbohatších ukrajinských podnikateľov, zároveň vyhlásil, že Ukrajina podá o päť rokov prihlášku do Európskej únie.

Porošenka vyniesla k moci v roku 2014 kyjevská vzbura proti politike proruského prezidenta Viktora Janukovyča, ktorý po prevrate ušiel do Ruska a nedávno bol na Ukrajine v neprítomnosti odsúdený na 13 rokov za údajnú vlastizradu a pomáhanie cudzej agresii. Podľa prieskumov nie je vo voľbách favoritom, o druhé kolo bude pri hlasovaní 31. marca zrejme musieť súperiť.

Foto: archív

Bojovať bude s expremiérkou Juliou Tymošenkovou, ktorá prieskumy verejnej mienky vedie, a zrejme aj s obľúbeným hercom a zabávačom Volodymyrom Zelenským. „Rozhodol som sa kandidovať ešte raz,“ povedal delegátom medzinárodnej konferencie prezident, ktorý bude post obhajovať na nasledujúcich päť rokov ako nezávislý kandidát.

O víťazovi prezidentských volieb bude podľa Porošenka rozhodovať okrem iného vzťah s Ruskom. Ukrajinský prezident sľúbil, že protikorupčný súd, ktorého vytvorenie je jednou z hlavných požiadaviek ukrajinských západných sponzorov, začne fungovať počas tohto roka.

Korupcia je jedným z najbolestnejších ukrajinských problémov a zároveň dôvodom silnej kritiky ukrajinskej opozície na adresu Porošenka. V celosvetovom rebríčku vnímania korupcie medzinárodnej organizácie Transparency International skončila Ukrajina na 120. mieste, o ktoré sa delí s Libériou, Malawi a Mali.