Úvod Politika Porošenko vypovedal Zmluvu o priateľstve s Ruskom

Porošenko vypovedal Zmluvu o priateľstve s Ruskom

Foto: archív

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal dekrét o skončení Zmluvy o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou. Informovalo o tom vo vyhlásení tlačové oddelenie prezidentskej kancelárie, z ktorého citovala agentúra UNIAN.

Podľa dokumentu Porošenko podpísal dekrét o „rozhodnutí Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBOU) zo 6. septembra 2018 v prípade Zmluvy o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou“. RNBOU týmto rozhodnutím podporila návrh ukrajinského ministerstva zahraničných vecí na skončenie zmluvy, ktorú obe krajiny podpísali 31. mája 1997.

„Konečne, keď sme dostatočne pripravení a právne chránení, sme pristúpili ku skončeniu Zmluvy o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou, ktorá sa už stala anachronizmom,“ uviedol Porošenko koncom augusta, keď poveril rezort diplomacie, aby pripravil potrebný balík dokumentov na vypovedanie tejto zmluvy.

Agentúra UNIAN uviedla, že Zmluvu o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ruskom a Ukrajinou, nazvanú Veľká dohoda, podpísali prezidenti oboch krajín 31. mája 1997. Oba štáty oficiálne uznali vzájomné hranice a upevnili princípy strategického partnerstva a rešpektovania územnej celistvosti.

Už krátko po prinavrátení Krymu k Rusku a prepuknutí ozbrojeného konfliktu v Donbase padli výzvy na skončenie tejto zmluvy, pretože vraj Rusko „porušilo územnú celistvosť Ukrajiny“. Zmluvu však kritizovali aj na druhej strane hranice – Rusko ju už dávnejšie označilo za nezmyselnú.

Spolupráca medzi krajinami sa však neskončí úplne. Poslanec ukrajinskej Vrchnej rady Ivan Vinnik je presvedčený, že komplexné zrušenie zmluvy o priateľstve s Ruskom nezodpovedá národným záujmom Ukrajiny. Ukrajinské ministerstvo zahraničia okrem toho už avizovalo záujem uzavrieť novú dohodu.