Úvod ZO ZAHRANIČIA Portugalsko ako štvrtá krajina Európy schválilo eutanáziu

Portugalsko ako štvrtá krajina Európy schválilo eutanáziu

Foto: archív

Portugalský parlament schválil návrh zákona legalizujúci eutanáziu a asistovanú samovraždu pre nevyliečiteľne chorých pacientov. Prevažne katolícke Portugalsko tak smeruje k tomu, aby sa stalo štvrtým štátom Európy s povolenou eutanáziou. Za návrh zákona hlasovalo 136 poslancov tamojšieho parlamentu; 78 bolo proti a štyria sa zdržali hlasovania.

Konečné znenie zákona o dekriminalizácii eutanázie bude teraz predložené na podpis prezidentovi, konzervatívcovi Marcelovi Rebelovi de Sousa. Ten môže legislatívu počas nasledujúcich týždňov uzákoniť, posunúť ju na preskúmanie ústavnému súdu alebo vetovať.

Parlament môže prípadné veto prezidenta prelomiť, ak opätovne zahlasuje za schválenie eutanázie. Portugalský parlament hlasoval vlani vo februári o dokopy piatich navzájom podobných návrhoch zákonoch, ktoré eutanáziu a asistovanú samovraždu legalizujú.

Všetkých päť vtedy zákonodarcovia schválili. Návrhy potom predložili do výborov, kde prebehli administratívne procedúry a stanovili sa aj detaily celého procesu eutanázie. Všetkých päť návrhov sa potom zlúčilo do jedného, toho, ktorý poslanci teraz schválili.

Vlani v októbri odmietla ľavicová väčšina v portugalskom parlamente návrh na vypísanie referenda o eutanázii, ktoré petíciou žiadali jej odporcovia s podporou katolíckej cirkvi. Tento krok umožnil obnovenie legislatívneho procesu, ktorý pripravil pôdu na jej dekriminalizáciu.

Ľudský život je podľa portugalskej ústavy „posvätný“, hoci interrupcie sú v krajine povolené od roku 2007. Eutanázia je spomedzi európskych krajín od roku 2002 povolená v Holandsku a Belgicku a od roku 2009 aj v Luxembursku.