Úvod Politika Poslanci EP uznali Juana Guaidóa za legitímneho dočasného prezidenta Venezuely

Poslanci EP uznali Juana Guaidóa za legitímneho dočasného prezidenta Venezuely

Foto: archív

Bez ohľadu na jasné výsledky venezuelských volieb, ktoré označili za regulárne aj zahraniční pozorovatelia, poslanci Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli sa pripojili ku kampani proti znovuzvolenému prezidentovi Nicolásovi Madurovi, organizovanej USA.

EP uznal samozvaného prezidenta Juana Guaidóa za legitímnu dočasnú hlavu štátu Venezuelskej bolívarovskej republiky. Podľa stanoviska europarlamentu by EÚ a členské štáty následne mali uznať aj nových zástupcov Venezuely, ktorých vymenujú “legitímne orgány krajiny”.

Europoslanci zároveň vyzvali vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicu Mogheriniovú a členské štáty EÚ, aby preukázali jednotu a takisto uznali Guaidóa za jediného legitímneho dočasného prezidenta Venezuely. A to až do vyhlásenia nových slobodných, transparentných a dôveryhodných prezidentských volieb, ktoré by v krajine obnovili demokraciu.

Parlament v nelegislatívnom uznesení, za ktoré hlasovalo 439 poslancov, 104 bolo proti a 88 sa zdržali hlasovania, opätovne vyjadril plnú podporu venezuelskému Národnému zhromaždeniu, ktoré je podľa europoslancov jediným legitímnym demokratickým orgánom Venezuely a ktorého právomoci, ako aj výsady a bezpečnosť venezuelských zákonodarcov je nutné obnoviť a rešpektovať.

Poslanci tiež vyzvali Mogheriniovú, aby v spolupráci s krajinami v regióne a ďalšími kľúčovými aktérmi vytvorila kontaktnú skupinu, ktorá by mohla sprostredkovať dohodu o usporiadaní slobodných, transparentných a dôveryhodných prezidentských volieb. Súčasťou tejto dohody by malo byť zaručenie rovnakých podmienok pre všetkých aktérov a zaistenie transparentnosti a účasti medzinárodných pozorovateľov.

Juan Guaidó sa sám vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely. (Foto: archív)