Skupina nahnevaných občanov sa v sobotu 19. februára zhromaždila pred jedným z panelákov na ružomberskom sídlisku, v ktorom býva poslanec Národnej rady SR za stranu Za ľudí Ján Benčík.
Najskôr zvonili pri hlavnom vchode a neskôr sa dostali priamo pred dvere jeho bytu. Klopali a chceli s ním hovoriť, poslanec, ktorého označovali za vlastizradcu, však neotváral.
Benčík o tom informoval na sociálnej sieti, podal aj trestné oznámenie. Situáciu neskôr priamo na mieste riešila polícia. Deklarovala, že príslušné zložky naďalej realizujú bezpečnostné opatrenia v súvislosti s vyhrážkami poslancov pre podporu kontroverznej obrannej dohody SR s USA.
„V sobotu v poobedňajších hodinách prijala polícia na číslo 158 oznámenie, že pred jedným z obytných domov v Ružomberku sa pohybuje skupina aktivistov. Táto skupina sa domáhala vstupu do obytného domu, v ktorom býva poslanec NR SR so svojou rodinou.
Polícia po príchode na miesto vyzvala z dôvodu podozrenia páchania protiprávneho konania tieto osoby na predloženie dokladov totožnosti,“ uviedla žilinská krajská polícia na sociálnej sieti. Hliadka podľa jej informácií vykonala všetky potrebné úkony s cieľom zdokumentovania skutku a určenia jeho právnej kvalifikácie.
„Búchanie na dvere, reči o vlastizradcovi, udavačovi, výzvy na otvorenie dverí. Ísť na chodbu a hádať sa s nimi podľa mňa nemá význam. Keď to trvá hodnú chvíľu, zavolám políciu. Kým príde polícia, partička je už dolu pred vchodom a odchádza od bytovky,“ opísal situáciu Benčík.
V čase incidentu s ním bola v byte aj jeho manželka. Dodal, že policajti po príchode preverili skupinku ľudí, ktorá vo vchode bytového domu nalepila plagáty s jeho fotkou a nápisom „Tu býva vojnový štváč, udavač a vlastizradca Slovenska“.
Jedna z aktivistiek a členka predsedníctva Slovenského hnutia obrody Katarína Boková celú akciu zdokumentovala priamym vysielaním na sociálnej sieti. Ako uviedla, skupina sa chcela pozhovárať s Benčíkom “o jeho vlastizradných aktivitách v NR SR a nekalých praktikách, ktorými sa snaží šikanovať a zastrašovať svojich názorových oponentov”.
Boková reagovala aj na medializáciu prípadu, o ktorom podľa nej slovenský mainstream zámerne informoval zavádzajúco. “Úplatné liberálne médiá tento pokus občanov porozprávať sa s ich voleným zástupcom vykreslili ako násilný akt,” napísala a priložila videozáznam s reálnym priebehom udalostí.
Kauzu si všimol aj magazín Zem&Vek, ktorý na svojom webovom portáli v článku s názvom K Benčíkovi sa spravodlivosť pribížila na dosah, informoval o trestnom oznámení poslanca na aktivistov.
“Trestné oznámenie podáva Benčík tentoraz na ‘dezolátov’, ktorí mu prišli rovno domov vykričať vlastizradu pri hlasovaní za zmluvu s USA. Podáva trestné oznámenia na každého, kto mu chrstne pravdu do tváre,” píše magazín.
Zem&Vek upozornil aj na ďalšie odsúdeniahodné aktivity kontroverzného zákonodarcu. “Ján Benčík je udavač, ktorý sa svojim sliedením na sociálnych sieťach dostal do pozornosti ľudí okolo Kisku a tí mu udelili cenu, ktorú vytvorili ako ďalšiu fikciu statočnosti.
To, že Benčík svoju životnú rolu využil na špicľovanie, je úbohá a opovrhnutiahodná skutočnosť. Veľmi vážny problém však nastal v zlomových časoch občianskej vojny na Ukrajine. V tom čase naša redakcia do oblastí bojov vyslali aj nášho redaktora Artura Bekmatova, ktorý odtiaľ prinášal svedectvá o konflikte.
Benčík opakovane zverejňoval osobné údaje tohto novinára, ako aj údaje o ďalších občanoch Slovenskej republiky, ktorí pôsobili na Ukrajine, okrem iného aj ako dobrovoľníci prinášajúci do oblasti humanitárnu pomoc.
Proti týmto ľuďom písal Benčík svoje blogy, ktoré publikoval Denník N a z ktorých preukázateľne čerpala ukrajinská stránka Mirotvorec. Činnosť tejto fašistickej stránky odsúdili významné medzinárodné organizácie ako OBSE, Reportéri bez hraníc či Medzinárodná federácia novinárov, ako aj veľvyslanci krajín G7 na Ukrajine,” uviedol Zem&Vek.
Katarína Boková Benčíkovi: Pozrite sa mi do očí za všetko, čo ste napáchali