Úvod Z DOMOVA Poslanec Benčík udal advokátku Krajníkovú, tá bude čeliť disciplinárnemu konaniu

Poslanec Benčík udal advokátku Krajníkovú, tá bude čeliť disciplinárnemu konaniu

Ján Benčík. (Foto: archív)

Slovenská advokátska komora (SAK) začala disciplinárne konanie proti advokátke Adriane Krajníkovej. Podľa komory je podozrivá z porušovania viacerých ustanovení zákona o advokácii a advokátskeho poriadku.

Konanie sa začalo na základe podnetu, ktorý na komoru podal poslanec Národnej rady SR za stranu Za ľudí Ján Benčík. Zo sociálnych sietí a rozhovorov v alternatívnych médiách zozbieral advokátkine vyjadrenia, v ktorých podľa neho išlo o šírenie “nebezpečných hoaxov v súvislosti s ochorením COVID-19, ktoré môžu mať negatívny dosah na zdravie a život obyvateľov”.

Poslanec v podaní zároveň vyslovil podozrenie „na ohýbanie faktov a práva“ a zavádzanie ľudí podľa neho mylnými právnymi radami zo strany advokátky Adriany Krajníkovej bez upozornenia na akékoľvek riziká.

Hovorkyňa SAK Alexandra Donevová pre médiá uviedla, že sťažnostné aj disciplinárne konanie je neverejné a podlieha zákonnej povinnosti mlčanlivosti. Sťažnosti na advokátov preveruje Revízna komisia SAK.

Advokátka Adriana Krajníková počas stretnutia s klientmi, priateľmi a verejnosťou v Košiciach v novembri tohto roku. (Foto: internet)

Ak zistí porušenie, podá návrh na začatie disciplinárneho konania proti advokátovi. Porušenie advokátskych predpisov alebo advokátskej etiky môže konštatovať len disciplinárny senát komory. Advokátovi môže uložiť sankciu od napomenutia cez peňažnú pokutu až po vyčiarknutie zo zoznamu advokátov.

Advokátka Adriana Krajníková je známa z októbrového incidentu v košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura, keď rodička niekoľko hodín odmietala rešpektovať pokyny lekárov súvisiace s nariadeniami vlády súvisiace so šírením koronavírusu.

Rodičku advokátka prostredníctvom telefónu inštruovala, aby si nenasadila rúško a odmietla test na koronavírus. Krajníková nedávno oznámila, že zakladá politickú stranu Právo Slovenskej republiky. Tento krok zdôvodnila tým, že v záujme poškodených občanov potrebuje mať dosah na tvorbu legislatívy, čo z pozície advokátky nemá.

Verejné vystúpenie advokátky Adriany Krajníkovej v Košiciach: