Úvod Ľudia Posledný potlesk pre Magdu

Posledný potlesk pre Magdu

Foto: archív

Tohtoročné leto nám vzalo štyroch vynikajúcich hercov: Ladislava Chudíka, Ivana Palúcha, Sylviu Turbovú a Magdu Pavelekovú. O jednej z najtalentovanejších slovenských komičiek málokto vedel, že v jej žilách kolovala modrá krv.

Pochádzala totiž zo starého šľachtického rodu Koháryovcov, ktorý mal svoje sídla v kaštieli vo Svätom Antone a v Leviciach. Na jej životnom príbehu je zaujímavé, že všetky rany osudu, ktorých zažila nemálo, prekonávala s humorom, patriacim k jej optimistickému osobnému fluidu.

V mladom veku jej počas bombardovania v 2. svetovej vojne jej zahynul otec, tragicky skončila aj matka. Na Vianoce jej umrela dcéra vo veku 34 rokov a napokon ju navždy opustil manžel, s ktorým prežila 63 šťastných rokov. Zostala sama so svojím milovaným divadlom.

Dlhé roky obveseľovala obecenstvo na scéne Teatro Wüstenrot ako matka predstavená v muzikáli Mníšky, ktorý sa spájal s jej nezabudnuteľným hereckým a speváckym umením. Vždy veselá, rozdávajúca úsmevy i smiech, taká bola Majda, ako ju familiárne volali priatelia a známi.

Zahrala si v dvanástich slovenských filmoch, v početných divadelných hrách na Novej scéne a v zábavných programoch v rozhlase a televízii, v ktorých často cez slzy rozosmievala divákov i poslucháčov.

Filmové a divadelné tituly ako Sladké hry minulého leta, Pacho hybský zbojník, Sváko Ragan, Keď báčik z Choľova umrie, Donaha či Klietka bláznov boli pre Pavelekovej komediálny naturel ako stvorené.

Prvá dáma slovenského humoru umrela potichu vo svojom dome v Dunajskej Lužnej vo veku 84 rokov. Keď sa s ňou v bratislavskom krematóriu lúčili kolegovia a priatelia, na konci pohrebného obradu sa ozval posledný burácajúci potlesk.

Foto: archív
So svojimi hereckými kolegami Zdenou Studenkovou a Jánom Kronerom. (Foto: archív)