Úvod Z DOMOVA Post ministra spravodlivosti podľa Matoviča nepatrí Kolíkovej, ale strane Za ľudí

Post ministra spravodlivosti podľa Matoviča nepatrí Kolíkovej, ale strane Za ľudí

Mária Kolíková. (Foto: archív)

SaS ignoruje koaličnú zmluvu vo veci prerozdelenia ministerských postov, stolička ministra spravodlivosti nepatrí Márii Kolíkovej, ale strane Za ľudí. Myslí si to minister financií a líder OĽaNO Igor Matovič. Predseda parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár na odchod Kolíkovej tlačiť nebude, pretože hnutie by podľa neho aj tak jej ministerstvo nezískalo.

„SaS sa v tejto veci rozhodla, že chce ignorovať koaličnú zmluvu. Je to také zvláštne, lebo vždy hovorili, že zmluvy sa musia dodržiavať. Sme momentálne v stave, že kľúčovú časť koaličnej zmluvy SaS ignoruje a od partnerov vyžaduje, aby dodržiavali všetko ostatné, čo v tej zmluve je,“ povedal Matovič v medializovanom rozhovore.

Kolíková podľa neho vie, že je „silou-mocou prilepená k stoličke, ktorá jej nepatrí a patrí strane Za ľudí podľa volebných výsledkov a podľa koaličnej zmluvy“. Keď to chce koalícia upraviť, treba podľa Matoviča vypovedať koaličnú zmluvu a nanovo prepočítať rozdelenie postov.

„Keď hovorí SaS, že podľa počtu poslancov by sa mali rozdať ministerstvá. Ale potom to znova SaS vyjde, že budú mať tri ministerstvá. Tento problém treba do budúcna vyriešiť. Nie je to ale o Márii Kolíkovej. SaS sa musí rozhodnúť, ktorého ministerstva sa vzdá, aby bola dodržaná koaličná zmluva,“ uzavrel.

Pre Kollára nie je otázkou dňa zmena v súvislosti so zotrvaním Kolíkovej vo funkcii. „Je mi jedno, či tam sedí Mária Kolíková alebo Juraj Šeliga. Ale to miesto patrí strane Za ľudí. Takto máme napísané v koaličnej zmluve,“ povedal.

Strana Za ľudí pre médiá uviedla, že Slovensko má momentálne iné problémy ako je prerozdeľovanie funkcií, vrátane prípadných nárokov strany SaS na post predsedu parlamentu a z toho vyplývajúce koaličné spory. „Považujeme tieto diskusie za úplne odtrhnuté od reality bežných ľudí,“ uviedla.