Úvod Spoločnosť Pošta nahrádza žlté lístky esemeskami

Pošta nahrádza žlté lístky esemeskami

Foto: gazduj.etrend.sk

Od 1. februára 2016 si namiesto žltých lístkov môžete nechať posielať oznamovaciu SMS alebo e-mail o uložení zásielky. Pre aktiváciu služby Elektronické oznamovanie zásielok treba na pošte vypísať žiadosť.

Uvediete v nej telefónne číslo alebo e-mail, na ktorý si želáte dostávať notifikácie o uložených doporučených listoch, poistených listoch, úradných zásielkach či balíkoch. Podmienkou pre využívanie služby je aktivácia Poštovej karty pre občanov, ktorú môžete získať bezplatne pri podávaní žiadosti.

Formulár, ktorý pošta sprístupnila na svojej webovej stránke, nie je možné podať elektronicky. Dokument vo formáte pdf navyše otvoríte len cez najnovšie verzie aplikácií Acrobat alebo Adobe Reader. Vytlačený a vyplnený formulár treba osobne odniesť na niektorú z pobočiek.

Zásielky bude pošta v tomto prípade vydávať na základe podacieho čísla zásielky (uvedeného v SMS alebo e-maile) a dokladu totožnosti adresáta. Ak si klient nevyzdvihne zásielku do niekoľkých dní, Slovenská pošta mu doručí aj papierové Oznámenie o uložení zásielky. Klientov, ktorí si službu nezavedú, bude o uložení zásielok naďalej informovať žltými lístkami.

Slovenská pošta zavádza inováciu aj v rámci platobného systému e-kolok. Súdne a správne poplatky už nemusíte uhrádzať len cez samoobslužné platobné terminály – takzvané kiosky.

Nominálne e-kolky a poplatky možno uhradiť aj prostredníctvom aplikácie e-kolok, ktorá sa dá stiahnuť cez Google play a je dostupná pre operačný systém Android od verzie 4.4. V aplikácii si založíte účet, vyberiete požadovanú službu a zaplatíte platobnou kartou. Po zaplatení aplikácia vygeneruje QR kód e-kolku.