Úvod Z DOMOVA Potápači idú čistiť tatranské plesá, za 25 rokov z nich vytiahli 5,5...

Potápači idú čistiť tatranské plesá, za 25 rokov z nich vytiahli 5,5 tony odpadu

Foto: archív

Potápači budú opäť po roku čistiť hladiny štyroch tatranských plies, aby ich zbavili odpadkov po letnej turistickej sezóne. Spolu s nimi v piatok 11. októbra vyčistia aj zaplavený kameňolom v popradskej Kvetnici, do programu akcie Čisté hory ho zaradili po prvýkrát vlani.

Okrem Štrbského plesa potápači v rámci 26. ročníka podujatia vyčistia Velické, Popradské a Nové Štrbské pleso. Ďalšie, vyššie položené tatranské plesá stihli upratať už počas leta. „Za štvrťstoročie trvania akcie sa nám len z tatranských plies podarilo na breh vytiahnuť vyše päť a pol tony odpadu, ďalšiu takmer tonu sme vyzbierali v iných lokalitách,“ uviedol koordinátor akcie za Štátne lesy Tatranského národného parku Pavol Kráľ.

Ako ďalej informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAPu Martina Petránová, v plesách končia najmä obaly od potravín, plastové poháriky a sklenené fľaše.

V minulosti z plies vytiahli aj viaceré kuriozity ako historické svietniky, sedačku z električky, železnú kopiju, veslá, kajak, ratrak alebo napríklad gátrové píly na rezanie ľadu, ktorý zo Štrbského Plesa kedysi vozili aj do reštaurácií v Pešti.

Vlani k nim pribudol tomahawk, ktorý v Štrbskom plese ostal po nakrúcaní filmu Náčelník Veľký had (1967). Dnes ho môžu obdivovať návštevníci Múzea TANAPu v Tatranskej Lomnici, keďže je súčasťou expozície venovanej 25. výročiu akcie Čisté vody.

Potápači doteraz vytiahli počas akcií Čisté vody a Čisté vody v oblakoch dokopy 6 640 kilogramov odpadu. Rekordným bol rok 2004, keď z plies vyniesli až 506 kilogramov odpadu.

„Najväčšie množstvo odpadu nachádzame už tradične v Štrbskom plese, ktoré je najviac navštevované a v okolí ktorého bola najmasívnejšia výstavba, konali sa tu tiež rôzne športové či kultúrne aktivity,“ vysvetlil Kráľ. Veľa odpadu sa podľa neho nachádza aj v plesách v blízkosti vysokohorských chát, teda tam, kde je väčšia koncentrácia návštevníkov.

Otvorenie 26. ročníka akcie Čisté vody sa uskutoční v piatok o 10:00 h na Štrbskom Plese. Ide o sprievodné podujatie Medzinárodného festivalu potápačských filmov, ktorého 34. ročník štartuje vo štvrtok večer v Podbanskom.