Úvod Ekonomika Potraviny na Slovensku sú najdrahšie vo V4

Potraviny na Slovensku sú najdrahšie vo V4

Foto: archív

Potraviny a nápoje v slovenských obchodoch sú najdrahšie v porovnaní s krajinami V4. „V Českej republike a Maďarsku nájdeme na cenovkách potravín v priemere o 9 percent nižšie sumy ako u nás. A v Poľsku sú dokonca potraviny a nealkoholické nápoje až o 30 percent lacnejšie ako na Slovensku. Je teda zrejmé, že Slováci z prihraničných oblastí dokážu potraviny nakúpiť u susedov lacnejšie ako doma,“ informuje analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Pri nákupnej turistike však treba brať do úvahy aj náklady na dopravu a vývoj menových kurzov, ktoré z usporených peňazí pri tomto nákupe čo–to ukroja. „Ak naša mena oslabuje voči mene krajiny, v ktorej nakupujeme, tak to robí naše nákupy drahšími. A naopak, ak sa euro posilňuje, tak sa nakupovanie v zahraničí stáva pre nás výhodnejším,“ upozorňuje.

Okrem spomínaných krajín V4 sú podľa Glasovej potraviny výrazne lacnejšie aj v Rumunsku, Bulharsku a Litve. „A keď vezmeme do úvahy aj krajiny mimo EÚ, tak výrazne lacnejšie nakúpime aj v balkánskych krajinách, spomedzi ktorých sú ceny najnižšie v Macedónsku, a to až o 34 percent nižšie ako u nás.“

Dodáva, že v EÚ sú potraviny približne o 13 percent drahšie ako na Slovensku a v eurozóne o 21 percent. V rámci celej EÚ by sa najťažšie Slovákom nakupovalo v Dánsku, keďže v tamojších obchodoch sú cenovky na potravinách až o 68 percent vyššie. Dve krajiny mimo EÚ sú však ešte drahšie.

„Vo Švajčiarsku by sme za nákup potravín zaplatili až takmer dvojnásobok a v Nórsku by nás zaskočili ceny vyššie o 85 percent oproti tým našim. Na čele tohto rebríčka sa nachádzajú aj ďalšie severské krajiny. O dve tretiny sú potraviny a nealko nápoje drahšie na Islande a o 43 percent vo Švédsku. Štyridsať percent si za ne musíme priplatiť aj v susednom Rakúsku.“