Úvod Komentáre Potrebuje mainstream 10 miliónov eur od Matoviča? Ide o kupovanie si novinárov?

Potrebuje mainstream 10 miliónov eur od Matoviča? Ide o kupovanie si novinárov?

Foto: archív

Podľa ústavy sú si všetci občania aj právnické osoby rovné pred zákonom a diskriminácia, napr. pre názor, je neprípustná. Som zvedavý, ako chce Igor Matovič zabezpečiť rovnosť príležitostí celej mediálnej scény participáciou na tzv. Fonde investigatívnej žurnalistiky.

Naposledy si štátna moc takto kupovala novinárov v bývalom totalitnom režime. Argument šéfa OĽaNO, že si platíme aj verejnoprávnu RTVS, je diletantský. RTVS je médium verejnej služby na základe zákona, ktorý rešpektuje európsky duálny model fungovania elektronických médií.

Zákon o RTVS 532/2010 presne vymedzuje kompetencie a zverené oblasti služby verejnosti. RTVS má o. i. poskytovať nestranné, overené, neskreslené, aktuálne, zrozumiteľné a vo svojom celku vyvážené a pluralitné informácie o dianí.

Biznis v mediálnej brandži
Pôsobenie Rozhlasu a televízie Slovenska musí taktiež rozvíjať národné povedomie a kultúrnu identitu obyvateľov Slovenskej republiky i podporovať súdržnosť rozmanitej spoločnosti. Duálny systém funguje na báze deľby reklamného trhu, ale aj oblastí, ktoré komerční vysielatelia nemusia pokrývať.

Tzv. watchdogové aktivity alebo vyšetrovacia (investigatívna) žurnalistika nie je nikde vo svete hradená z verejných zdrojov. Je to oblasť, ktorú podporujú najmä filantropné aktivity a rôzne súkromné fondy. V tejto oblasti sa výrazne angažuje finančný špekulant George Soros.

Mimochodom, Investigatívne centrum Jána Kuciaka už vzniklo. Novinárov si netreba kupovať za štátne, kŕmiť ich 10 miliónmi eur (!) a hrať sa na chrumkavučkého. Stačí, ak vláda zabezpečí transparentnosť a otvorené vládnutie. Ale ak chce budúca vláda zlepšiť mediálne prostredie na Slovensku, a ak sa Boris Kollár odvoláva na rakúskych expertov a poradcov, potom môže využiť rakúsky model štátnej podpory nezávislých alternatívnych médií.

V prípade tzv. Fondu investigatívnej žurnalistiky zjavne ide len o mainstreamové médiá, prevažne vlastnené milionármi, ktorých výstupy sú takmer názorovo unifikované, takže neprispievajú k ústavnej hodnote názorovej plurality.

Preto rakúska vláda podporuje len alternatívne médiá, ktoré zabezpečujú na politickom aj hlavnom mediálnom prúde nezávislú alternatívnu žurnalistiku. Ďalším kritériom na štátnu podporu médií je, že nemajú komerčnú inzerciu a nestojí za nimi finančná oligarchia.

Chápem, že klub štyroch ťažkých milionárov, ktorí vytvoria vládnu koalíciu, má v láske kolegov milionárov, ktorí robia biznis v mediálnej brandži, ale toto nie je nejaký slovenský Davos ani Bloomberg skupina. Tu ide o verejné zdroje, na ktorých použitie pre súkromný sektor sa môže pozerať aj Európska komisia.

No najmä občania Slovenska, pretože ide o verejné zdroje. Pokiaľ viem, žiadna zo súčasných strán toto opatrenie nemala v programe, s ktorým predstupovala pred verejnosť, okrem koalície PS/Spolu, ale tí sa nedostali ani do parlamentu. Žeby terajšia rodiaca sa koalícia už išla vykrádať cudzie programové hroby skôr, ako začala pôsobiť a progresívne projekty budú súčasťou akože vraj konzervatívnej vlády?!

Foto: archív

Nicholsonov projekt
Mimochodom, Slovenské centrum nezávislej žurnalistiky je šesť rokov starý projekt kontroverznej osoby pohybujúcej sa v slovenskom mediálnom prostredí – Toma Nicholsona. Tretí pilier, na ktorom mal stáť tento projekt, je veľavravný. Išlo o program prednášok a seminárov koho iného – ako Toma Nicholsona, určených stredoškolákom a vysokoškolákom.

Počas tohto programu, ktorý odštartoval v roku 2012 a ktorý finančne podporovala Sorosova Nadácia otvorenej spoločnosti (NOS-OSF Bratislava), Nicholson navštívil 62 stredných škôl a univerzít, pričom nazhromaždil databázu kontaktov na viac ako dvetisíc študentov a miestnych aktivistov mimovládnych organizácií.

Takže mimovládky a Sorosove záujmy majú okľukou zaplatiť slovenskí daňoví poplatníci akože pod Igorkovou plachtou investigatívnej žurnalistiky.

A opäť poslúžil tanec na hrobe a mene Jána Kuciaka. Aké priehľadné a aké krátkozraké. Už sa teším ako aktivita skončí na ústavnom súde. A ešte jedna navigačná informácia. Práve v pondelok (2. 3.) Európska komisia oznámila, že EÚ vyčlenila sumu 5,1 milióna eur na podporu slobody a pluralizmu v európskom mediálnom sektore.

Financie sú určené na niekoľko projektov, ktoré budú spustené v priebehu marca 2020 v rámci akčného plánu pre demokraciu. Chápete? EÚ dá pre 27 krajín 5 miliónov eur na pluralitu a slobodu médií a slovenský mega premiér, ktorého strana dostane 21 miliónov eur zo štátneho rozpočtu, vo švungu ide dať len pre pár slovenských vybraných redakcií rovnú desinu!

Pritom EÚ má aj druhý projekt na vytvorenie cezhraničného fondu pre investigatívnych novinárov, ktorý bude spravovať Medzinárodný tlačový inštitút (IPI) a má podporovať vyšetrovania, do ktorých sú zapojení novinári z najmenej dvoch členských štátov EÚ. Takže naši skvelí liberálni „investigatívci“ majú možnosti čerpať európske zdroje, ktoré sú vlastne tiež spolovice naše.

No vidím, že niektorí si tu budú žiť doslova ako svine v žite. Pán budúci premiér. Skúste nám odpovedať, či budú mať nárok na váš milionársky desiatok aj alternatívne slobodné nezávislé médiá, portály alebo inštitúty ako napr. Hlavné správy, Kulturblog, Slobodný vysielač, Extra plus, Infovojna, Napalete, Zem a vek, Inštitút národnej politiky a ďalšie, ktoré uverejňujú pre mainstream nepríjemnú investigatívu.

Napríklad z deštrukčného pôsobenia sorosovských nadačných fondov a prieniku rozvratných ideológií, ktoré rozvracajú nielen štátnosť, ale aj identitu. Nielen kultúrnu, ale dokonca aj sexuálnu. Tak čo vy na to, pán premiér? Našťastie, podľa reakcie Kuciakovo investigatívne centrum financie od vlády odmietlo. Má dosť štedrých darov od Sorosa a jeho fondov.

Ale ponuka na podporu nezávislej žurnalistiky pre alternatívne médiá, portály a pátracie organizácie bez sponzorov a komerčnej reklamy by stála za úvahu. Veď ide o posilnenie názorovej plurality, ktorú globalizácia a unifikácia mediálnych výstupov hlavného prúdu doslova dusí a ničí.

(Autor vyštudoval žurnalistiku a pôsobí ako mediálny a komunikačný analytik)