Na celom svete je už takmer päť miliárd aktívnych používateľov sociálnych sietí, čo predstavuje vyše 60 percent svetovej populácie. Za posledný rok tak ide o 3,7-percentný nárast.
Vyplýva to zo správy digitálnej spoločnosti Kepios. V správe sa tiež uvádza, že vo svete je celkovo 5,19 miliardy používateľov internetu, čo predstavuje 64,5 percenta svetovej populácie.
Veľké rozdiely sú v tomto smere medzi regiónmi. Vo východnej a strednej Afrike používa sociálne siete iba jedna osoba z 11. V Indii, ktorá je v súčasnosti najľudnatejšou krajinou sveta, ide o jednu osobu z troch.
Zvýšil sa aj čas prežitý na sociálnych sieťach, a to o dve minúty na dve hodiny a 26 minút denne. Aj tu panujú veľké rozdiely: Brazílčania zotrvávajú na sociálnych sieťach v priemere tri hodiny a 49 minút denne, zatiaľ čo Japonci menej ako hodinu. Priemerný používateľ sociálnych sietí používa sedem platforiem, uvádza správa.
Americká spoločnosť Meta sociálne siete Facebook a Instagram, ako aj platformu Messenger. Aplikácie WeChat, TikTok a jej lokálnu verziu Douyin vlastnia čínske spoločnosti.
Sociálna sieť Twitter je doma predovšetkým v USA, VKontakte v Rusku, rovnako ako Telegram, ktorý je zaregistrovaný v Dubaji, ale má ruský pôvod. Platformu Viber zasa vlastia Japonci.