Úvod ZO ZAHRANIČIA Povinné covid pasy v gastre či kultúre vyvolali v Taliansku protesty

Povinné covid pasy v gastre či kultúre vyvolali v Taliansku protesty

Foto: archív

Proti novým opatreniam talianskej vlády zameraným na tých, čo sa nedali zaočkovať proti koronavírusu, protestovali vo viacerých mestách krajiny tisíce ľudí. Protest, ktorý organizátori nazvali pochodom za slobodu, sa týkal prísnejších pravidiel návštevy vnútorných priestorov reštaurácií, kín, múzeí, divadiel, fitness štúdií či plavární.

Tie schválila vláda premiéra Maria Draghiho vzhľadom na stúpajúci počet nakazených covidom. Zmeny začnú platiť od 6. augusta – od tohto termínu bude vstup do menovaných lokalít možný len s covid pasom.

Preukaz o očkovaní bude potvrdzovať, že tá-ktorá osoba dostala najmenej jednu dávku vakcíny proti covidu, alebo prekonala chorobu v predchádzajúcom polroku. Návšteva prevádzok bude možná aj s negatívnym testom na koronavírus nie starším ako 48 hodín.

Na námestí Piazza del Popolo v centre Ríma demonštranti skandovali „Sloboda, sloboda!“ a vykrikovali, že odmietajú „zdravotnícku diktatúru“. Covid pas kritizovali ako nástroj vlády, ako prinútiť dať sa zaočkovať i tých ľudí, ktorí o vakcinácii nie sú presvedčení. V Ríme sa zišlo asi 3000 odporcov protipandemických obmedzení. Ďalšie protesty sa konali aj v iných talianskych mestách.

Usporiadatelia protestného zhromaždenia tiež avizovali, že podniknú právne kroky proti rozhodnutiu vlády predĺžiť núdzový stav v krajine do konca roka. Draghiho vláda chce v nasledujúcich dňoch ohlásiť ďalšie reštriktívne opatrenia v boji proti pandémii COVID-19.

Majú týkať prostriedkov verejnej dopravy a pracovísk. Taliansko tiež zvažuje zavedenie povinného očkovania proti covidu pre učiteľov, ktoré už od mája platí pre zdravotnícky personál. V Taliansku je dosiaľ plne zaočkovaných viac ako 54,9 percenta obyvateľstva nad dvanásť rokov.

Rozhodnutie vlády o povinných covidových pasoch ako podmienka absolvovania určitých aktivít vyvolalo podľa šéfa krízového tímu vlády Francesca Figliuola mimoriadny nárast záujmu o očkovanie – v niektorých menších regiónoch krajiny zaznamenali až dvestopercentný nárast záujemcov o vakcináciu.