Požiar katedrály Notre-Dame zasiahol aj interiér, prišlo ku kolosálnym škodám

  Foto: archív

  Rozsiahly požiar, ktorý vypukol v pondelok popoludní na streche parížskej katedrály Notre-Dame, spôsobil zrútenie štíhlej veže nad krížením lodí a zasiahol aj vnútorné priestory. Tlačová agentúra AP to uviedla s odvolaním sa na hovorcu chrámu, ktorého história siaha do 12. storočia. Podľa slov hovorcu horí celé drevené zariadenie interiéru a pravdepodobne bude zničené. „Všetko horí, z krovu nič nezostane,“ uviedol André Finot pre francúzske médiá.

  Zástupca parížskej starostky Anne Hidalgovej, Emmanuel Gregoire, medzitým podľa agentúry AFP potvrdil, že veža sa „zrútila dovnútra“ a prítomní pracovníci sa snažili zo všetkých síl „zachrániť všetky umelecké diela, ktoré sa zachrániť dajú“. Napriek tomu podľa neho prišlo ku „kolosálnym škodám”.

  V gotickej katedrále Notre-Dame, ktorá patrí medzi najnavštevovanejšie historické pamiatky v Európe, sa nachádzajú umelecké diela nevyčísliteľnej hodnoty, pripomenula AP. Samotná Hidalgová predtým opísala požiar ako „hroznú“ udalosť. Hasiči sa podľa nej snažili udržať plamene „pod kontrolou“.

  Požiar chrámu Notre-Dame:

  Na miesto požiaru v centre Paríža mal doraziť aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ten predtým oznámil, že pre túto udalosť sa nebude vysielať jeho očakávaný prejav, v ktorom mal načrtnúť svoj plán, ako bude riešiť sťažnosti občanov vyjadrované v rámci protestov hnutia tzv. žltých viest, otriasajúcich Francúzskom už niekoľko mesiacov. Podľa jeho príspevku na sociálnej sieti je pre požiar „rozrušený celý národ“.

  Príčina vypuknutia požiaru stále nie je známa, na streche katedrály však bolo viditeľné lešenie a spomínaná veža prechádzala rozsiahlou renováciou s nákladmi vyčíslenými na šesť miliónov eur. Francúzske médiá citovali vyjadrenie parížskeho hasičského zboru, podľa ktorého požiar „potenciálne súvisí“ s renovačnými prácami. Parížska polícia uviedla, že v súvislosti s touto udalosťou nie sú hlásené nijaké obete na životoch. Prípadné zranenia však nespomenula.

  K miestu udalosti na Île de la Cité – ostrove na rieke Seina v srdci francúzskej metropoly – sa podvečer presúvali vysokou rýchlosťou hasičské autá. Parížska polícia tiež prostredníctvom Twitteru vyzývala ľudí, aby sa vyhýbali okoliu katedrály a „uvoľnili cestu záchranným vozidlám“.

  Foto: archív