Úvod ZO ZAHRANIČIA Požiar katedrály v Nantes bol dielom podpaľača. Obvinený sa k činu priznal

Požiar katedrály v Nantes bol dielom podpaľača. Obvinený sa k činu priznal

Foto: archív

Polícia znovu zatkla rwandského utečenca, ktorého už predtým vypočúvala vo veci požiaru gotickej katedrály v západofrancúzskom Nantes. Podľa francúzskych médií sa muž priznal k podpaľačstvu.

Obvineného, ​​tridsaťdeväťročného štátneho príslušníka Rwandy, vypočúvali vyšetrovatelia už minulý víkend, neskôr ho však prepustili. „Neexistuje dôkaz, ktorý by môjho klienta spájal s požiarom,“ uviedol vtedy jeho právny zástupca. Podľa agentúry AFP bol však muž, ktorý pôsobil dobrovoľník v miestnej diecéze, na základe nových zistení zatknutý znova.

Následne sa k činu sám priznal. Za podpaľačstvo mu teraz hrozí až desať rokov väzenia a vysoká pokuta. „Obvinený svoj čin ľutuje a rozhodol sa plne spolupracovať s vyšetrovateľmi,“ napísal denník Le Monde s odvolaním sa na obhajcu Rwandčana.

Gotická katedrála svätého Petra a Pavla, ktorej výstavba začala v 15. storočí, začala horieť minulú sobotu. Oheň zničil organ z 16. storočia, ktorý prežil francúzsku revolúciu i bombardovanie počas 2. svetovej vojny, a vážne poškodil pôvodnú vitráž okien.

Incident bol od začiatku vyšetrovaný ako možné podpaľačstvo. „Isté je, že požiar prepukol na troch rôznych miestach,” už skôr uviedla starostka západofranúzskeho Nantes Johanna Rollandová.

Polícia tiež pri vchodoch nezistila nijaké známky toho, že by sa do katedrály niekto dostal násilím. Nešťastie vyvolalo spomienky na devastujúci požiar, ktorý vlani v apríli zasiahol slávnu katedrálu Notre-Dame v Paríži, ktorá patrí medzi najcennejšie architektonické diela v krajine.