Úvod Spoločnosť Požiar v obchodnom centre v Kemerove mohli spôsobiť tínejdžeri

Požiar v obchodnom centre v Kemerove mohli spôsobiť tínejdžeri

Foto: archív

Príslušník bezpečnostnej stráže, ktorý vypol požiarny poplach v nákupno-zábavnom stredisku Zimná višňa v ruskom meste Kemerovo na Sibíri, kde prišlo k rozsiahlemu požiaru s množstvom obetí, je v súvislosti s touto tragédiou považovaný za podozrivého. Oznámil to Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (SK RF). Neuviedol však, prečo zadržaný strážnik alarm vypol, priblížila agentúra DPA.

Pri požiari zahynulo 64 ľudí, zranených bolo 44 osôb, pričom desať z nich je hospitalizovaných. Hasiči bojovali s plameňmi viac ako 14 hodín. V komplexe boli zablokované núdzové východy a podľa dôkazov prišlo aj k porušeniu ďalších bezpečnostných opatrení, čo podľa vyhlásenia SK RF viedlo k “vážnym dôsledkom”.

Podľa záberov z bezpečnostných kamier vypukol požiar v zábavnej časti komplexu, ktorú zachvátil počas niekoľkých sekúnd oblak čierneho dymu. Dospelí sa snažili zhromaždiť všetky deti a spoločne s nimi utiecť do bezpečia, čo sa všetkým nepodarilo. Ruské médiá v tejto súvislosti uviedli, že nezvestných je doposiaľ viac ako 40 detí.

Foto: archív

Úrady zadržali a vypočúvajú viacero ľudí vrátane nájomcu tej časti objektu, kde zrejme požiar vypukol, ako aj šéfa správcovskej spoločnosti, ktorá sa o nákupno-zábavné centrum starala.

Vyšetrovatelia podľa miestnych médií preverujú, či požiar nemohli založiť tínejdžeri, ktorí podľa svedkov zapaľovali penové kocky v detskom kútiku. Rýchle rozšírenie požiaru je pripisované použitým nekvalitným stavebným materiálom, napríklad lacným plastom. Plamene zachvátili plochu približne 1 600 štvorcových metrov.

Nákupné centrum s celkovou plochou 23 000 štvorcových metrov bolo otvorené v roku 2013. Jeho súčasťou je parkovisko pre 250 áut a okrem obchodov sa v ňom nachádza bowlingová herňa, detské centrum, kinosály a malá zoologická záhrada.

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin kondoloval rodinám a príbuzným obetí tragédie a prisľúbil im štátnu pomoc. Premiér Dmitrij Medvedev oznámil, že rodiny obetí dostanú od štátu milión rubľov (14 120 eur). Bohoslužbu za obete odslúžil patriarcha moskovský a celej Rusi Kirill I., ktorý zároveň požiadal miestne duchovenstvo, aby pomohlo pozostalým.

Hlboký zármutok v súvislosti s tragédiou vyjadril aj pápež František, ktorý v sústrastnom telegrame kondoloval rodinám obetí, “najmä mnohých detí, ktoré prišli o život”; a požehnal tých, ktorí pomáhajú zraneným a pátrajú po nezvestných. Kemerovská oblasť na západe Sibíri, ktorá je známa ťažbou uhlia a ťažkým priemyslom, vyhlásila v súvislosti s tragédiou trojdňový smútok.

Tragický požiar v centre Zimná višňa Kemerove vo vysielaní RT: