Niekto sa zadlží pre ochorenie, stratu zamestnania, partnera alebo deti, niekto však aj z ľahkomyseľnosti. Chceme mať všetko hneď, aj keď na to nemáme dosť peňazí. Ak sa k tomu pridá závisť – sused si kúpil nové auto, suseda bola pri mori – a trochu márnomyseľnosti, vznikajú predpoklady dostať sa do dlhovej pasce.

Dlhy pod kontrolou
Málokto si dokáže zaistiť bývanie či kúpiť auto bez zadlženia sa. Požičajte si však iba na nevyhnutnú vec a s istotou, že budete schopní splatiť pôžičku načas. Majte na pamäti, že nijaká pôžička nie je zadarmo, požičanú sumu vždy preplatíte.

V PRÍPADE PORUŠENIA ZMLUVNÝCH PODMIENOK SA K ÚROKOM PRIDÁVAJÚ SANKCIE A ZMLUVNÉ POKUTY, KTORÉ PÔŽIČKU VÝRAZNE PREDRAŽIA.

Majte vždy prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch. Ak máte viac dlhov, snažte sa ich zlúčiť do jedného. Ušetríte na poplatkoch a budete mať svoj dlh lepšie pod kontrolou.

Konsolidácia pôžičiek sa však vyplatí iba pri relatívne nízkych dlhoch. Pri veľkých je výhodnejšie individuálne riešenie – dohoda s veriteľom, súdne napadnutie podmienok úverovej zmluvy alebo osobný bankrot.

Ak nezvládate splácať už existujúce pôžičky, pravdepodobne nebudete schopní splácať ani ďalšiu. Navyše platí úmera – čím viac dlhov, tým menej možností si požičať. Pre nízku bonitu ľudia často končia u nebankových inštitúcií a úžerníkov.

Foto: Monalyn Gracia/Corbis
Foto: Monalyn Gracia/Corbis

Nenechajte na seba tlačiť
Pokúste sa žiť tak, aby ste mali finančnú aj časovú rezervu. Nie je nič horšie ako žiť od výplaty k výplate a nebyť pripravený na nečakaný výdavok. Všetky problémy riešte včas a nikdy sa nerozhodujte pod tlakom.

Nepodpisujte nič, čomu nerozumiete. V prípade podpisu pôžičiek ide predovšetkým o dlhé a neprehľadné zmluvy. Vždy si všetko riadne prečítajte, rozmyslite a nenechajte na seba tlačiť.

Mnoho ľudí vo finančných problémoch sa dostalo do apatie, už nemajú silu nič riešiť. Nepreberajú upomienky, nečítajú listy od veriteľov.

JE OMYL MYSLIEŤ SI, ŽE AK SI NEPREVEZMETE ÚRADNÝ LIST ALEBO PREDVOLANIE, DOKUMENTY NENADOBUDNÚ PRÁVNU MOC.

Aj keď si predvolanie neprečítate, beží lehota na možnosť podania odporu. Súd považuje nereagovanie za potvrdenie súhlasu a rozhodnutie nadobúda právnu moc.

Myslite na záložnú alternatívu, ak by sa niečo stalo. Uzatvorte napríklad životné poistenie, ktorého plnenie by dokázalo pokryť vaše dlhy v prípade nečakaných komplikácií.

Foto: archív
Foto: archív