Úvod ZO ZAHRANIČIA Praha je preplnená ukrajinskými utečencami, ďalších už neprijme

Praha je preplnená ukrajinskými utečencami, ďalších už neprijme

Foto: Zdenka Callaghan

Krajské asistenčné centrum pre ukrajinských utečencov v pražskej časti Vysočany zatvoria a prichádzajúcich Ukrajincov budú posielať do iných regiónov. Potvrdil to primátor Prahy Zdeněk Hřib.

„Stane sa tak na základe predchádzajúceho rozhodnutia krízového štábu hlavného mesta Prahy. Na problém preplnenia Prahy upozorňujeme už od marca,“ povedal primátor. Centrum sa podľa neho zatvorí na neurčité obdobie. Na mieste zostane služba, ktorá Ukrajincov nasmeruje inam.

Hlavné mesto tvrdí, že o ďalších utečencov sa už nedokáže postarať, a preto v centre už nemôžu registrovať nových utečencov. „Chýba premiérom koordinovaný systém presunu utečencov do iných, menej vyťažených oblastí,“ uviedol dôvod problémov primátor. Ak by sa podarilo vyrovnať zaťaženie medzi jednotlivými krajmi, Praha zváži opätovné otvorenie asistenčného centra.

„V Prahe je až štyrikrát viac utečencov na tisíc miestnych obyvateľov než v iných krajoch,“ zdôraznil primátor. Kapacity chýbajú v ubytovaní aj v školách či škôlkach, kam by potrebovali matky svoje deti umiestniť, aby sa mohli zamestnať. Niektoré sa už preto vrátili na Ukrajinu.

Centrum vo Vysočanoch doteraz zaregistrovalo najväčší počet prichádzajúcich utečencov v ČR. Od začiatku vojny je to viac ako 90.000 ľudí. Jeho zatvorenie spôsobí podľa serveru Seznam Zprávy vážny problém v procese prijímania Ukrajincov v Česku.

Hřiba za toto rozhodnutie kritizovali niektorí hejtmani. Predseda Asociácie krajov ČR a hejtman Juhočeského kraja Martin Kuba vidí za týmto krokom politické gesto. Ak asistenčné centrum zatvorí Praha, urobí to údajne aj Pardubický kraj.