Úvod ZO ZAHRANIČIA Pratasevič tvrdí, že sa k nemu správajú korektne a neprešiel na stranu...

Pratasevič tvrdí, že sa k nemu správajú korektne a neprešiel na stranu Lukašenka

Raman Pratasevič na mediálnom brífingu v Minsku. (Foto: archív)

Bieloruský novinár Raman Pratasevič, ktorý bol zadržaný pri vynútenom prístátí lietadla spoločnosti Ryanair v Minsku, vystúpil na mediálnom brífingu zvolanom bieloruským ministerstvom zahraničných vecí. Bola venovaný incidentu s lietadlom spoločnosti Ryanair, ktoré bolo 23. mája počas letu z Atén do Vilniusu nútené pristáť v bieloruskej metropole pre falošnú bombovú hrozbu.

Počas pristátia bol Pratasevič zadržaný a momentálne je vo vyšetrovacej väzbe. Rovnaký osud postihol aj jeho ruskú priateľku Sofiu Sapegovú. Ako informoval portál Belaruspartisan.by, Prataseviča doviedli na tlačovú konferenciu tesne pred jej začiatkom.

Podľa tohto portálu najmenej desať novinárov a diplomatov následne demonštratívne opustilo miestnosť, kde sa konal brífing. Jeden z nich, spravodajca britského verejnoprávneho telerozhlasu BBC Jonah Fisher, na svojej stránke na sociálnej sieti vyhlásil že sa nemieni zúčastňovať na brífingu, na ktorom je Pratasevič z donútenia.

Na margo Pratasevičovej prítomnosti na brífingu mediálny tajomník bieloruského ministerstva zahraničných vecí Anatoľ Hlaz uviedol, že zmeny v zozname účastníkov boli urobené na poslednú chvíľu: “Dozvedeli sme sa o Romanovom želaní komunikovať s médiami, našla sa legálna možnosť, ako to urobiť, tak je tu“.

Vo svojom vystúpení pred novinármi v sále Pratasevič označil za smiešne všetky medializované správy, podľa ktorých ho vo vyšetrovacej väzbe zbil Alexandr Lukašenko osobne.

„Ani komentovať to nebudem, je to smiešne,“ vyhlásil Pratasavič. Dodal, že fľaky na rukách, ktoré počas jeho rozhovoru pre štátnu televízie ANT všimli mnohí diváci, boli od pút. Ubezpečil, že sa cíti „skvelo“ a na nič sa nesťažuje.

Prítomných kolegov vyzval, aby brali ohľad na jeho rodičov. „Mami, oci, nebojte sa, mám sa dobre,“ obrátil sa Pratasevič priamo na svojich rodičov, a dodal, že sa môžu bez obáv vrátiť domov, do Bieloruska, odkiaľ pred desiatimi mesiacmi odišli do Poľska. Príčinou ich odchodu z vlasti boli vyhrážky v súvislosti s prácou ich syna.

Pratasevič na brífingu tiež informoval, že s vyšetrovateľmi neuzavrel nijaké dohody a ani ho nenútili, aby s nimi spolupracoval. „S vyšetrovateľmi nebolo nijaké vyjednávanie. Všetko bolo dobrovoľné, nikto ma nenútil,“ uviedol Pratasevič. Dodal, že vypovedá len pred zástupcami bieloruského Vyšetrovacieho výboru.

Uviedol tiež, že svoje politické názory nezmenil a neprešiel na stranu Alexandra Lukašenka. „Nezmenil som svoje politické názory, môžem čestne a otvorene vyhlásiť, že nebudem politickým podporovateľom prezidenta Bieloruska,“ vyhlásil Pratasevič, ktorý súčasne dodal, že si Lukašenka úprimne váži „ako človeka, ktorý bol schopný odolať všetkým útokom, ktoré sa začali v lete a trvajú dodnes“.

„Nebudem však prívržencom prezidenta, netvrdím, že úplne prechádzam na jeho stranu,“ zdôraznil Pratasevič. Deň po Pratasevičovom zadržaní bieloruská štátna televízia odvysielala video, v ktorom sa novinár priznáva sa k organizovaniu masových protestov v Bielorusku. Povedal, že sa nachádza vo väzobnej väznici v Minsku, kde sa k nemu správajú korektne.

Pochybnosti o úprimnosti tohto „priznania“ vtedy vyjadrili Pratasevičovi rodičia i priatelia, ako aj opozičná bieloruská líderka Sviatlana Cichanovská, ktorá vyhlásila, že na toto priznanie Pratasevič pristal pod nátlakom.

Tretieho júna zasa bieloruská štátna televízna stanica ANT odvysielala s Pratasevičom interview, v ktorom sa priznáva k príprave protivládnych nepokojov. Mladý muž navyše sľubuje, že sa už nebude angažovať v politike, a pri tom plače.

V Bielorusku zadržiavaná ruská občianka Sofia Sapegová je obvinená z podnecovania sociálnej nenávisti a rozbrojov a je podozrivá aj z organizovania akcií, ktoré hrubo porušujú verejný poriadok. V Minsku to oznámil predseda vyšetrovacieho výboru Dzmitryj Hara. Sapegovej hrozí pätnásť rokov väzenia.