Alkohol sprevádza ľudstvo odnepamäti a v rôznych kultúrach mal všestranné využitie. Dodnes je súčasťou mnohých náboženských rituálov, slúžil aj ako významný zdroj živín a naši predkovia ho používali na liečbu rôznych ochorení od kiahní až po obrnu.

Na liečbu chorôb
Už niekoľko storočí sa celé generácie nevedia dohodnúť na tom, či prvá whisky uzrela svetlo sveta v Škótsku alebo susednom Írsku. Najstarší písomný záznam o pálení whisky však jednoznačne pochádza zo Škótska.

V ROKU 1494 ŠKÓTSKY KRÁĽ OBJEDNAL TOĽKO SLADU, ABY SA Z NEHO DALO VYROBIŤ 500 FLIAŠ AQUA VITAE, TEDA ŽIVEJ VODY.

Odtiaľ pochádza aj názov whisky – v škótskej keltčine znie živá voda ako uisige beatha, z čoho sa postupne vyvinulo jednoduchšie označenie usqua a neskôr whisky.

V slávnom slovníku Dr. Johnsona sa slovo whisky objavilo po prvý raz v roku 1755. Spolu so Škótmi a Írmi prenikol tento nápoj na americký kontinent, preto dnes nájdeme na trhu aj americkú či kanadskú whisky.

Spočiatku pálili tento povzbudzujúci nápoj takmer výlučne mnísi. Nikdy ho nenechávali dozrieť a ani ho nijako neupravovali, keďže ho používali na liečbu rôznych chorôb.

Whisky naberala v Škótsku na popularite, až prišiel kráľ Henrich VIII. so zrušením kláštorov a zákazom mníšskeho stavu. To skomplikovalo výrobu whisky. A tak sa nový škótsky nápoj začal rodiť v rukách jednoduchých ľudí, ktorí ho pálili vo svojich dedinských domoch.

Foto: archív
Foto: archív

Ilegálne pálenice
Vďaka domácim páleniciam Škóti objavili, že whisky vynikajúco stmeľuje priateľstvá a je aj zdrojom potešenia. Nápoj postupne preniká do vyšších vrstiev obyvateľstva a obľuba domácej pálenky začína vytláčať drahší alkohol.

ŠTÁTNICI CHCELI VYŤAŽIŤ Z TEJTO OBĽUBY ČO NAJVIAC, A TAK V 17. STOROČÍ PRICHÁDZA ZDANENIE VÝROBY WHISKY.

Extrémne vysoké dane však spôsobili to, že množstvo výrobcov začalo pôsobiť na čiernom trhu, ktorý onedlho narástol do obrovských rozmerov. Do karát ilegálnemu páleniu whisky nahrávala aj poloha páleníc, ktoré sa väčšinou nachádzali v horách alebo na ostrovoch, kam sa vyberači daní dostávali len ťažko.

Postupný prechod k legálnej výrobe whisky sa začal v roku 1816 vydaním zákona, ktorý aspoň čiastočne umožnil podnikanie v tejto oblasti. Veľký zlom nastal o niekoľko rokov neskôr – v roku 1823 bol prijatý zákon, ktorý zlegalizoval výrobu whisky.

Vyvážená chuť
V 19. storočí si len máloktorý Škót dokázal predstaviť deň bez pohárika whisky. Problém bol však v tom, že nápoj nebol konzistentný. Whisky mohla mať doslova každý deň inú chuť.

Foto: archív
Foto: archív

S tým sa nechcel uspokojiť istý 15-ročný mladík z Kilmarnocku, John Walker. Napriek svojej mladosti mal bohaté skúsenosti s miešaním čajov, čím sa naučil vytvárať vyvážené chute.

Nekonzistentná jednodruhová sladová whisky nepredstavovala veľmi kvalitný alkohol, preto sa John rozhodol, že bude jej rôzne druhy miešať. Chcel dosiahnuť to aby jeho zákazníci dostávali stále rovnakú chuť aj kvalitu.

TAK SA ZRODILA BLENDED WHISKY, KTORÁ CHUTILA STÁLE ROVNAKO A PO SVOJOM VÝROBCOVI DOSTALA AJ MENO – JOHNNIE WALKER.

Vďaka jeho odvahe a záľube, ktorú našiel vo svojej práci, sa jeho whisky tradičnej chuti predáva po celom svete už vyše dvesto rokov.

A čo dnes znamená škótska whisky? Musí byť vyrobená v Škótsku z jačmenného alebo obilného sladu a zrieť v dubovom sude s maximálnym objemom 700 litrov najmenej tri roky. Blendovaná škótska whisky sa vyrába kombinovaním jednodruhových sladových alebo obilných whisky.

Foto: archív
Foto: archív