Úvod Z DOMOVA Pravda.sk šesť hodín pred začiatkom referenda uverejnila článok, že bolo neúspešné

Pravda.sk šesť hodín pred začiatkom referenda uverejnila článok, že bolo neúspešné

Foto: archív

Webový portál denníka Pravda uverejnil v sobotu 21. januára o 01:00 h článok redaktorky Adriány Belej Majerčíkovej s titulkom “Najdôležitejšie fakty o predčasných voľbách: Akú úlohu malo referendum? Rokovania narážajú na problémy”.

Autorka sa v ňom zaoberala témou predčasných volieb a súvisiacich zmien Ústavy SR, ktoré sú podľa nálezu Ústavného súdu SR potrebné, aby boli vykonateľné. Zaoberala sa rokovaním pôvodnej štvorkoalície o krokoch v tomto smere.

Spomenula aj aktuálne referendum o predčasných voľbách iniciované opozíciou. V titulku článku (“Akú úlohu malo referendum?”), ako v samotnom texte však o ňom písala v minulom čase a s prívlastkom “neúspešné”.

Doslova napísala: “Slovensko má za sebou neúspešné referendum.” Po medzititulku v minulom čase “Čo riešilo referendum?” autorka pokračovala: “Predmetom sobotného referenda bola zmena ústavy buď referendom, alebo uznesením parlamentu.”

Z uvedených formulácií vyplýva, že pripravený článok s informáciou, že referendum bolo neúspešné, redakcia portálu pravda.sk omylom uverejnila o deň skôr, ako bolo naplánované.

Svedčí o tom i fakt, že Belej Majerčíkovej článok bol v ranných hodinách z portálu stiahnutý a nahradil ho oznam: “Ľutujeme, ale tento článok bol vymazaný, alebo ešte nebol ani publikovaný”.

Redakcia napalete.sk má k dispozícii printscreeny uvedeného článku dokazujúce, že bol editovaný v sobotu o 01:00 h, čiže šesť hodín pred otvorením referendových miestností. Vyvoláva to podozrenie, že vybrané mainstreamové médiá mohli vopred dostať upozornenie, že plebiscit nebude platný a preto autorka s istotou písala o jeho neúspechu.

“Nemusí to znamenať, že výsledky referenda budú zmanipulované, skôr si myslím, že to dokazuje, že redakcia Pravdy pravdepodobne brala ako hotovú vec, že ľudové hlasovanie bude neúspešné. Preto redaktorka napísala vopred článok v tomto duchu.

Fakt, že sa článok objavil skôr, ako mal, je ‘čaro nechceného’. Ide zjavne o darebáctvo a zlyhanie profesionality redakcie tohto média,” reagoval na kauzu pre portál napalete.sk politický analytik Roman Michelko.

Časti článku na portáli pravda.sk, uverejneného šesť hodín pred začiatkom sobotňajšieho plebiscitu, v ktorom jeho autorka tvrdila, že sa už udialo a bolo neúspešné. (Reprodukcie: internet)
Ráno článok z portálu zmizol a nahradil ho strohý oznam. (Reprodukcia: internet)