Úvod Spoločnosť Pravidlá osobného bankrotu čaká zmena

Pravidlá osobného bankrotu čaká zmena

Foto: archív

Zadlženosť Slovákov v posledných rokoch rastie, a to aj v súvislosti s čerpaním hypotekárnych úverov na kúpu bývania. Slovensko preto po rokoch odkladov chystá zmenu pravidiel osobných bankrotov, ktorá by podľa ministerstva spravodlivosti mala pomôcť ľuďom v dlhovej pasci. Súčasné prísne podmienky na vyhlásenie osobného bankrotu prispeli k tomu, že veľa ľudí po tejto možnosti nesiahne.

Na Slovensku bolo podľa prevádzkovateľa úverových registrov, spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, v prvom štvrťroku vyhlásených 149 osobných bankrotov, čo predstavuje oproti vlaňajšku nárast o takmer 30 percent. V súčasnosti dlžník v rámci osobného bankrotu príde o svoj majetok a potom musí správcovi tri roky odovzdávať súdom určenú sumu, aby sa zbavil zvyšných dlhov.

Foto: archív
Foto: archív

Po novom budú pravidlá jednoduchšie. Dlžník si napríklad bude môcť zvoliť jednu z dvoch možností konkurzného konania, pričom u jednej z nich si ponechá svoj doterajší majetok a pristúpi na splátkový kalendár časti dlhov. Osobný bankrot by mohol dlžník využiť raz za desať rokov.

„Návrh je zameraný na oddlženie fyzických osôb, najmä tých, ktoré sa ocitli v dlhovej pasci. Tým im umožňuje po oddlžení zamestnať sa bez obáv, že ich príjem automaticky postihne exekúcia,“ uviedlo ministerstvo, ktoré pripravilo aj zmeny exekučného konania. Podľa odhadov až 40-tisíc našich obyvateľov sa zámerne zaregistrovalo na úradoch práce, aby nepodliehali exekúciám.